Bitcoin Düşer Mi? Son Yükseliş Kalıcı Olabilecek Mi?

Fatih Uçar

Enflasyon verileri BTC/USD için oldukça destekleyici oldu. Bitcoin (BTC) Türkiye saatiyle 16:30’da ABD Tüfe verisi açıklandıktan sonra yükselişe geçti. Enflasyonun tahmin edilen %7 seviyesinde kalması agresif faiz artışı ihtimalini de azalmışa benziyor. Peki henüz rahatlamak için erken mi?

Bitcoin Düşer Mi?

Bitcoin (BTC), Amerika Birleşik Devletleri enflasyon verilerinin ardından 44.000 dolara yükselmiş olabilir, ancak yatırımcılara göre, kalıcı bir geri dönüş için çok az umut var. 12 Ocak’taki bir Twitter tartışmasında, veri analisti Material Scientist, Bitcoin fiyat hareketinde önemli bir olumsuzluğun halen fiyatı aşağıya çekebileceği konusunda uyardı.

BTC/USD, 39.600$’da sıçramasından bu yana güç göstermesine rağmen, henüz çoğu analisti genel düşüş trendinin sona erdiğine ikna olmadı. Aralık ayı için ABD enflasyon verilerinin yıllık %7 seviyesinde gelmesinin ardından, spot fiyatlar kısa bir süreliğine 44.000 doları geçse bile bu şüphe açıklamaları devam etti.

Bitcoin İçin Tehlike Çanları Çalıyor

Material Scientist için sorun emir defterlerinde yatıyor. Teklifler spot seviyesinin altına düştü ve direnç daha sonra hemen güçlenirse, görünüm boğalar için iyiye işaret değil. Kasım ayının sonlarında, Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara ulaştıktan sonra, tam olarak bu olar gerçekleşti ve sonuç 50.000 doların altına hızlı bir düşüş oldu.

“Emirlerin geri kalanı yeni çekildi. Ya biriktirmeleri bitti ve şimdi kovalamak için likiditeyi kullanıyorlar ya da Kasım ayının sonundakiyle aynı şeyi görüyoruz (çekilen teklifler + birkaç gün sonra yığılmış satış emirleri)”.

Kasım ayı teklif ve talep davranışını gösteren BTC/USD alım/satım seviyesi ısı haritası (Binance) aşağıdadır.

Material Scientist, durumun böyle olmaması durumunda, fiyatın yukarı yönlü sıçramasının devam edebileceğini de söyledi.

Analist William Clemente için, Aralık ayındaki gibi bir tasfiye yoğunluğunun olmaması endişe kaynağıydı.

“30.000 doları bekleyen insanların toplu olarak piyasaya FOMO‘ya girmesi ve kısa süreli bir sıkışmayı tetiklemesi için Bitcoin‘in daha ne kadar yükselmesi gerekiyor?”

Her iki yöne de gitme potansiyeline sahip bir basamakla soru, belirleyici bir hareket gerçekleşmeden önce Bitcoin’in ne kadar yükselebileceği veya düşebileceğiydi. Yatırımcıların bu dönemde daha da dikkatli olması menfaatlerinedir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Teknoloji ve Kripto Firmalarının Hisse Fiyatları Toparlanıyor

Sonraki Haber

Visa ve ConsenSys’ten CBDC Adına İş Birliği Geldi!

İlgili Haberler