Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin Haber

Bitcoin (BTC) cüzdanı (Bitcoin wallet) veya kripto para cüzdanı (crypto currecy wallet) adını çok sık duymamıza rağmen hala birçok kripto para yatırımcısının tam olarak bilmediği bir icat şeklinde yorumlanabilir. Adından da anlaşılabileceği üzere BTC veya diğer kripto para birimleri depolamaya sağlayan cüzdanların çok farklı özellikleri ve birden çok türü bulunmakta. Bitcoin cüzdandan para çekme, bitcoin wallet, en güvenilir kripto cüzdan, en iyi bitcoin cüzdanı 2020, en güvenilir kripto para cüzdanı, kripto para cüzdanı nasıl oluşturulur? kripto para cüzdanı nedir? kripto para cüzdanı oluşturma, soğuk cüzdan ne demek..

BTC’ler direkt olarak fiziki bir şekilde depolanamadığı için, her bir Bitcoin adresinin bulunduğu adrese özel özel anahtar bulunmakta ve bu anahtarın sahibi aslında adresteki BTC’lerin de sahibi konumunda.

Bitcoin Cüzdan Türleri Kaça Ayrılır?

Bitcoin’in itibari paraların dijital versiyonu olduğu benzetmesini yapacak olursak, dijital cüzdanın da gerçek cüzdanın sanal versiyonu olduğunu belirtebiliriz. Toplamda masaüstü, mobil, web ve donanım olmak üzere dört ana cüzdan tipi bulunmakta.

Bitcoin Masaüstü Cüzdan

Direkt bilgisayara kuruluyor ve kullanıcıya tam kontrol sağlıyor. Kullanıcının özel anahtar depolayabilmesini ve cüzdan üzerinden BTC alıp gönderebilmesini sağlayan bu türe Bitcoin Core, MultiBit, Armory, Hive OS X ve Electrum örnek olarak verilebilir.

Mobil Bitcoin Cüzdanları

Temel olarak uygulama biçiminde kullanıcıya ulaşıyor. Masaüstü cüzdanları ile aynı fonksiyonlara sahip olan bu tür, NFC gibi teknolojiler sayesinde veya QR kod okutarak direkt Bitcoin ödemesi yapılabilmesini de mümkün kılıyor. Hive Android, Mycelium Bitcoin Wallet bu türe örnek olarak verilebilir. Mobil cüzdanlarda sık sık yazılımsal sorunlar çıkabildiği için bu türü seçmeden önce iyi bir araştırma yapılması şart olarak bilinmekte.

En İyi Kripto Para Cüzdanı

Internet tabanlı cüzdanlar olup herhangi bir tarayıcı veya cihazdan erişilebilmektedir. Online olarak BTC depolayan bu cüzdanların seçimi konusunda hiç olunmadığı kadar dikkatli olunması gerekmekte. Coinbase ve Blockchain bu türün lider temsilcileri olarak biliniyor.

Çoklu Kripto Para Cüzdanı

En güvenli cüzdan tipi olarak biliniyor. Fiziksel bir ekipman üzerinde BTC depolayan bu tür, genellikle bir bilgisayara veya USB portuna bağlanarak  çalıştırılmakta. Virus saldırılarına karşı dayanıklı olan donanım cüzdanlarında bugüne kadar çok ama çok az sayıda hack’lenme veya çalınma olayı yaşandı. Bunların fiyatı ise biraz tuzlu olabilmekte.

Buna ek olarak donanım cüzdanları cold (çevrimdışı) ve hot (internete bağlanabilen) cüzdanlar olarak da ikiye ayrılmakta ve soğuk depolama cüzdanları nispeten daha güvenli olsa da daha dezavantajlı, sıcak depolama cüzdanları ise güvenlik konusunda daha düşük özelliklere sahip olsa da daha avantajlı olarak bilinmekte.

Bitcoin Cüzdana Para Yükleme

Cüzdan özelliklerine göre, cüzdana para yükleme şekli değişebiliyor. Ancak genellikle borsadaki cüzdanlarınıza bankalar aracılığı ile fiziksel cüzdanlara ise borsalarda göndereceğiniz varlıklar ile fon yüklenebiliyor.

Kripto Para Sanal Cüzdan

Aslında “sanal” kelimesi kripto para dünyasında tercih edilmeyen bir kelime terim olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu terim “gerçek değilmiş” algısı uyandırıyor. Oysa kripto para cüzdanlarındaki varlıkların tamamı gerçek ve gündelik hayatta kullanılabilen varlıklar…

BtcTurk Cüzdan

Kripto para borsasaı BtcTurk’te bir cüzdan sahibi olanız için hesap açmanız ve ardından Bitcoin işlemlerine başlamanız yeterli…

Bitcoin ve Blockchain teknolojisi hakkında daha detaylı teknik bilgi almak istiyorsanız bu makalemize göz atabilirsiniz.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin ve Kripto Paraların Nesnelerin İnternetine Olan Etkileri!

Sonraki Haber

Ankara’da Bitcoin ve Blockchain Etkinliği

İlgili Haberler