Bitcoin Cash’in Göz Kamaştıran Artışı Nereye Kadar Devam Edecek?

İlayda Peker

Roger Ver destekli Bitcoin (BTC) hard fork’u olan Bitcoin Cash‘in (BCH) fiyatı, 8 Nisan’da %12’den fazla bir oranla yükselerek 280 dolara kadar ulaştı. Bu fiyat artışında Bitcoin Cash madencilik ödülünün yarılanmasına saatler kalmasının etkisi olabilir.

Bitcoin Cash Yarılanması

Bitcoin Cash madencilik ödüllü yarılanması gerçekleştikten sonra madencilerin kazandıkları ödül 12.5 Bitcoin Cash yerine 6.25 BCH’ye düşmüş olacak.

Kasım ayında Kraken’in iş geliştirme direktörü Dan Hedl, bu olayın tartışmalı hard fork için ‘felaket’ olacağını ifade etmişti. Blok ödüllerinin yüzde 50 düşüşünün BCH ağının güvenliğini büyük ölçüde etkilemesi bekleniyor. Bu, sonuçta kötü aktörlerin işlemleri geri almalarına ve çift harcama yapmalarına izin verebilecek çok korkulan yüzde 51 saldırılarına neden olabilir.

Sorun şu ki, BCH madencileri BTC ağına geçmeye teşvik edilecek. İki kripto para aynı madencilik algoritmasını paylaşıyor. Ancak Bitcoin yarılanması bir aydan fazla bir süre sonra gerçekleşecek.

Öte yandan piyasa hacmi bakımından ilk onda yer alan ve başka bir Bitcoin hard fork’u olan Bitcoin SV’nin (BSV) madencilik ödülü yarılanmasının da iki gün içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Dolayısıyla hem BSV hem de BCH madencilerinin Bitcoin ağına akın edeceği düşünülürse küçük Bitcoin madencileri üzerinde ciddi bir baskı oluşması beklenebilir.

Bitcoin Yarılanması

Bahsi geçen iki yarılanma sadece 35 günde neler olacağına dair bir öneri sunuyor. Bitcoin bugüne kadar üçüncü yarılanmasını yaşayacak ve birçok uzman başka bir büyük fiyat rallisi bekliyor.

2016’da, Bitcoin 9 Temmuz’da gerçekleşen ikinci yarılanmaya kadar yüzde 8 arttı. Ancak bu ralli kısa ömürlü oldu. Kripto para birimi, Ağustos ayının başlangıcından önce yüzde 15 düştü. Büyük boğa koşusu ise 2017 yılında gerçekleşti.

Kaynak: U.TodayTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitfinex Staking Hizmetini Duyurdu

Sonraki Haber

Ripple Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 8/04/2020

İlgili Haberler