Bitcoin Cash %51 Saldırısı Çok Kolay Hale Geldi

İlayda Peker

Crypto 51 adlı bir siteye göre, PoW (proof-of-work) algoritmasını kullanan kripto paralara %51 saldırı gerçekleştirmenin maliyeti düşünülenden çok daha düşük. Örneğin, şu anda Bitcoin Cash’e (BCH) %51 saldırısı düzenlemenin saatlik maliyeti 9.130 dolar civarında. Ancak bu rakam “saldırı maliyetini %80’e kadar azaltabilen” blok ödüllerini içermiyor.

%51 Saldırıcı ve Bitcoin Cash

Crytpo 51; Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash ve diğerlerinin olduğu PoW algoritmasını kullanan kripto paraların bir listesini yayınladı. Bitcoin Cash ağının bütünlüğüne ciddi şekilde zarar verebilecek %51 saldırısını gerçekleştirmek için saat başına maliyetin şu anda son derece ucuz olduğunu ifade etti.

Her ne kadar bu açıklamanın yapılmasının ve tweet’in paylaşılmasının ardından bu maliyet yükselmiş olsa da yine de çok düşük olduğu ifade ediliyor. Bununla beraber sitede diğer PoW algoritmalı kriptoların da saldırı maliyetlerine yer veriliyor. Örneğin Dash’in saldırı maliyeti saat başına 2.143 dolar iken, daha az bilinen LBRY için bu tutar 36 dolara kadar düşüyor.

Öte yandan Crypto 51 verilerini nasıl derlediğini şu şekilde açıklıyor:

What to Mine’dan elde edilen hash oranları, CoinMarketCap’ten elde edilen token fiyatları ve NiceHash’ten elde edilen kiralama fiyatları. Verilerin doğruluğu kontrol edildi, ancak lütfen herhangi bir verinin yanlış olup olmadığını bize bildirin; düzeltmek için elimizden geleni yapacağız.

Bunların yanında yine Crypto 51 yaptığı açıklamalarda, sitenin amacının %51 saldırısına teşvik etmek olmadığını, insanların bu konuda konuşmaya başlamasını ve bilgilenmesini sağlamak olduğunu da ekledi.

Kaynak: Bitcoinist


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

FED’in Para Basmasına Karşı Bitcoin’i Savunan İsimler Artıyor

Sonraki Haber

Kripto Para Dünyasında Bu hafta Neler Oldu?

İlgili Haberler