Bitcoin Cash Yarılanmasından Sonra Neler Oldu?

İlayda Peker

Bitcoin Cash‘in blok ödülü yarılanmasından bu yana tam bir gün bile geçmedi ve şimdiden hash rate’de düşüşler yaşandığını, blok üretiminin de önemli ölçüde yavaşladığını görüyoruz.

Bitcoin Ağına Geçiş

Birçok kişi, ödüllerinin 12.5’ten 6.25 BCH’ye yarıya indirilmesinden sonra en azından bazı madencilerin BCH’den vazgeçeceğini ve Bitcoin (BTC) gibi daha karlı paralara taşınacağını tahmin etti. Ancak, karma oranları her gün arttıkça ve düştükçe, BCH verileri yoruma açıktır.

Bitcoin Cash ağında yaşanan yarılanmanın ardından madencilik ödüller 12.5 BCH’den 6.25 BCH’ye düştü. Yarılanma yaşanmadan önce bu düşüşle birlikte Bitcoin Cash madenciliğinin oldukça karsız hale geleceğini ifade eden bazı isimler bu ağdaki madencilerin bir kısmının Bitcoin ağına geçeceğini dile getirmişti. Ancak hash rate’lerdeki artış ve düşüşlerle BCH ağının da yoruma açık olduğu anlaşılıyor.

Öte yandan Fork.lol, BCH hash rate’inin dün 4,36 EH/s’den 1,6 EH/s’ye %60’lık bir düşüş gösterdiğini ortaya çıkardı. Coinwarz 3.9944 EH/s’den 2.4595 EH/s’ye düşerken, Bitcoin.com’un grafiği aslında oranı biraz daha yükselterek 3.5 EH/s seviyesine yükseltiyor.

Bunların yanında 1 Nisan’da yayınlanan bir raporda Arcane Research, “yarılanma ve hemen sonrasında volatil günlerin geleceğini” öngörmüş ve hash rate’in de kripto para birimi ile birlikte yarılanacağı konusunda gerçek bir risk olduğunu dile getirmişti.

Blok Süreleri Arttı

Kripto dünyasında birçok kişi bloklar arasında bir gecikme olduğunu fark etti. BitMEX araştırma ekibi Twitter hesabında yaptığı paylaşım ile 630.000. ve 630.001. blok arasındaki sürenin kabaca iki saat olduğunu belirtti. Yarılanmadan önce iki blok arasındaki sürenin 10 dakika olduğunu göz önünde bulundurunca iki saatin gözle görülür bir artış olduğu ifade edilebilir.

Ayrıca yarılanmanın fiyat üzerindeki etkisi de beklenen gibi olmadı. BCH’nin fiyatı hafta boyunca %17’den fazla arttı, ancak son 24 saat içinde %2.5 geriledi. Bununla beraber Reddit’te ‘Blockchain Lawyer’ takma adlı bir kullanıcı durumu şu şekilde özetledi: “Şu anda BCH’yi ayakta tutan tek şey kripto sosyalizmi ve irrasyonel madenciler.”

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bir Kullanıcı Binance’in Gereksiz Olarak Hesabını Dondurduğunu İddia Ediyor

Sonraki Haber

COVID-19 Düşüşü, Bitcoin Yarılanmasına Bir Hazırlık  Aşaması Mıydı?

İlgili Haberler