Bitcoin (BTC)’in Düşüşü Bitti Mi? Veriler Ne Diyor?

Fatih Uçar

En büyük kripto para birimi Terra UST’nin çöküşüyle çok daha büyük kayıpları göğüslemek zorunda kaldı. Dünya çapındaki kripto meraklıları Bitcoin Pizza Günü’nü kutlarken, yatırımcılar devam eden düşüşün artık nerede durulacağını merak ediyor. Peki önümüzdeki günlerde bizi ne bekliyor?

Bitcoin (BTC)

9 Mayıs’taki çöküşün üzerinden iki haftadan fazla bir süre geçmesine rağmen, kripto piyasası, panik havasından kurtulabilmiş değil. Büyük ihtimalle tarihinde ilk kez Bitcoin sekizinci haftayı kırmızı kapatacak ve ilkleri yaşamaya devam edeceğiz. Birkaç gün içinde ilk 10 kripto para arasında yer alan bir tokenin günlerce üst üste %99 değer kaybetmesi de alışılagelmiş bir şey değildi.

Piyasayla ilgili bu süregelen endişeler, yalnızca kripto para yatırımcılarını ilgilendirmiyor. FED’in attığı ve atacağı potansiyel adımlar hisse senedi piyasalarını da baskılıyor. Amerikalı teknoloji şirketleri ciddi kayıplar yaşadı ve Bitcoin’i düşüşünde yalnız bırakmıyorlar.

Bitcoin (BTC) Yükselir Mi?

BTC son birkaç gün içinde 30 bin dolarlık alanı test ederken, SPX de bir düşüş kaydetti. Ek olarak, korelasyonları göz önüne alındığında, ikincisinin birincisi üzerinde bir etkisi olması şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, çöküşten bu yana işlemlerde yer alan Bitcoin’lerin çoğu toplam kar oranını 2021’den bu yana en düşük seviyeye getirdiğinden BTC’nin kayıp serisi bu hafta zirve yaptı.

Sonuç olarak, Bitcoin’in düşen fiyatı, onun piyasa değerinde de bir düşüşe neden oldu. Nisan 2020’den bu yana en düşük seviye görüldü.

Tüm bu gelişmeler, yatırımcıların yakın gelecekte toparlanma umudunu yitirmesiyle birlikte piyasada bir panik ve endişe ortamı yarattı. Korku ve Açgözlülük Endeksi‘ne göre, piyasa bu hafta sadece ikinci kez tarihin en düşük noktasındaydı. Yatırımcılar en son Ağustos 2019’da bu kadar korkmuştu. Bu korku, ancak Bitcoin grafikte kayda değer bazı adımlar attığında ve kendisini %23,6 Fibonacci seviyesine denk gelen 30,789 dolarlık kritik desteğin üzerine yerleştirdiğinde biraz azalabilir.

Bu olduğunda, ağ, hafta boyunca olduğu gibi 419 bin yatırımcıyı kaybetmek yerine yeni yatırımcıları çekmeye ve eskileri tutmaya geri dönebilir. Bitcoin ayrıca kalan 41,7 milyon yatırımcısının desteğine ihtiyaç duyacak.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

PlanB İddialı: Ayı Piyasası Bitiyor Mu?

Sonraki Haber

Uzman İsim Açıkladı: Son Olaylar Piyasa İçin İyi!

İlgili Haberler