Bitcoin (BTC) Yükseliyor, Peki Altcoin’ler?

İlayda Peker

Kripto para piyasası, birkaç ay devam eden merkezi olmayan finans (DeFi) furyasından sonra aniden Bitcoin’e (BTC) geri dönüyor gibi görünüyor. Piyasa değeri hakimiyeti % 60’ın altında kalsa da bu ayın başlarında BTC’nin işlem hakimiyeti, fiyatın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara ulaştığı 2017’den beri görülmemiş seviyelere yükseldi.

Öte yandan Bitcoin’in piyasa hacmi açısından artan hakimiyeti nedeniyle alternatif kripto para birimi yani altcoin pazarının durgunlaştığı görülüyor. Örneğin, en büyük altcoin olarak piyasa yer alan Ethereum’un işlem hacminde aynı dönemde benzer bir artış yaşanmadı.

Bitcoin ve Altcoin’ler

Temmuz ayından Eylül ayının başına kadar Bitcoin kademeli olarak yükselirken, bir “altcoin sezonun” da başlaması beklendi. Aslında ETH bu yıl şimdiye kadar yüzde olarak BTC’den daha iyi performans gösterdi ancak son zamanlarda artış ivmesinin Bitcoin’e döndüğünü görüyoruz.

Öte yandan özellikle Ağustos ayında, birçok DeFi token’ı 5 ile 20 kat artarak büyük bir altcoin heyecanının yaşanmasını sağladı. Analistlere göre son zamanlarda DeFi token’ları düşüşler yaşıyor ve bu sırada Bitcoin fiyatı güçlü bir şekilde artış yolunda ilerliyor. Bu sebeple Bitcoin yükselirken tüm altcoin piyasasında bir düşüş başlayabilir.

Örneğin; Three Arrows Capital’in CEO’su Su Zhu, Bitcoin’in hızla yükselişinin altcoin’ler için düşüş anlamına geldiğini ifade ediyor. Buna ek olarak büyük kripto para borsalarında da benzer bir eğilim gözlemlendiği ifade ediliyor. Mesela Huobi’de Bitcoin işlem hacminin piyasa payı artıyor.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin son 13 günde dolar karşısında %12 değer kazandı. Bitcoin’in bu güçlü performansının son zamanlarda art arda gelen kötü haberlerin üzerine gerçekleşmesi ise önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.

Dolayısıyla analistler Bitcoin’in orta vadeli görünümüne güveniyor. Ancak yaşanacak küçük bir geri çekilmenin altcoin’ler için çok daha kötü haberleri beraberinde getirebileceği ifade ediliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Fiyatı: Balinalar ETH’a Güveniyor

Sonraki Haber

XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 20/10/2020

İlgili Haberler