Bitcoin (BTC) Yükselişini Wall Street Tetikliyor Olabilir

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin bugün 19.892 dolara kadar yükseldi. Ancak sonrasında yine ciddi bir geri çekilme yaşandı. Yine de son fiyat hareketleri gösteriyor ki her geçen gün daha çok kurumsal yatırımcı Bitcoin alanına giriyor ve ortaya çıkan son bilgilere göre bazı yatırımcılar altından vazgeçiyor.

Bununla birlikte, Bitcoin’in bir değer deposu olarak altının yerini alıp alamayacağı konusunda Wall Street’te hararetli tartışmalar devam ediyor.

Bitcoin ve Altın Tartışması

30 Kasım’da Bitcoin bazı kripto para borsalarında gördüğü rekor seviyeyi aşarak yeni bir tüm zamanlar rekoru elde etti. Ancak Bitcoin’de tüm zamanlar rekoru genel kanıda 20.000 dolar olarak kabul ediliyor ve henüz bu seviye aşılabilmiş değil. Az önce de belirttiğimiz gibi BTC tam 20.000 dolar sınırında ciddi bir reddetme ile karşılaştı.

Bloomberg’da yayınlanan bir makaleye göre Bitcoin’deki bu artış hareketi, büyük yatırımcıların altından vazgeçip BTC yatırımı yapması ile hız kazandı. Yani BTC artışının katalizörü altından vazgeçen büyük oyuncular oldu.

Ancak makale, Wall Street’te artık Bitcoin‘e uzun süredir sahip olanlar ile bu dijital varlığın gelecekte gerçekten altına rakip olup olmayacağı ve güvenilir bir enflasyon koruması olup olamayacağı konusunda hala şüpheli olanlar arasında sıcak bir tartışma olduğuna işaret ediyor.

Wall Street Bitcoin’i Ciddiye Alıyor

2017 yılındaki boğa koşusunda BTC bugünkü kadar ciddiye alınmıyordu. Her ne kadar bireysel yatırımcılar yine Bitcoin’e güvense de 2017 yılında kurumsal yatırımcılar için aynı şey geçerli değildi. Ancak 2020 yılında MicroStrategy ve Square gibi büyük firmaların BTC yatırımı yapması ve Paul Tudor Jones gibi önemli isimlerin BTC’yi tercih etmesi ile Wall Street Bitcoin’e bakış açısını değiştirmeye başladı.

Bununla birlikte yapılan açıklamalara göre kurumsal Bitcoin yatırımları, lider kripto para biriminde zaman zaman görülen ciddi düzeltmelere rağmen devam ediyor.

Hala Bitcoin’den Şüphe Edenler Var

Eski Goldman Sachs başkanı ve Donald Trump’ın eski ekonomi danışmanı Gary Cohn, son röportajında Bitcoin hakkındaki şüphelerini paylaştı. Cohn, Bitcoin’in güçlü ve gelişen bir varlık olmasına rağmen başarısız olabileceğini dile getirdi. Uzman, Bitcoin’in eksik olduğu şeyin şeffaflık ve “gerçek bir piyasanın temel bütünlüğü” olduğuna inanıyor.

Buna rağmen, Gary Cohn’un siber teknolojilere ve blok zincirine yatırım yaptığı biliniyor.Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum 2.0 Hiçbir Aksaklık Olmadan Başladı!

Sonraki Haber

Bitcoin 2021 Fiyat Tahmini Dudak Uçuklatıyor: Bu Rakam Gerçek Olabilir Mi?

İlgili Haberler