Bitcoin (BTC) Rekora Gidiyor! Tarihi Düşüş Dönemi!

Fatih Uçar

Fakat bu sefer düşüş rekorları kırıyor, en büyük kripto para birimi 9 haftadır düşmeye devam ediyor. Mayıs ayı bitiyor ve kripto paralardaki düşüş devam ediyor. Ukrayna krizi, küresel enflasyon ve sıkılaşma politikalarının üstüne Terra UST çöküşü büyük bir sürpriz oldu. Bu ay, Bitcoin uzun süredir görmediği dip seviyelere ulaştı.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC), 29 Mayıs’ta benzeri görülmemiş bir kayıp serisini sürdürmeye devam ediyor. Hisse senetleri korelasyonu BTC boğalarına bu ay hareket alanı bırakmadı. Popüler analistler ise kısa vadeli tahminlerinde pek iyimser değil. Özellikle 50 baz puan faiz artışı beklenen haziran ayı için negatif görünüm devam ediyor.

Merkez bankasının sıkılaşmasından rahatsız olan borsalar bile hafta boyunca kazanç sağlamayı başarırken, Bitcoin ve altcoinlerin çoğu kayıplarını artırdı. QCP Capital, piyasalar haber bülteninin abonelerine yazdığı mektupta, “En endişe verici konu Hisse Senedi ve Kripto arasındaki ayrılık oldu. S&P ve NASDAQ, 20 Mayıs’ın en düşük seviyesinden bu yana yaklaşık %10 daha yüksek işlem görürken hem BTC hem de ETH aynı dönemde daha düşük seviyelere indi” dedi.

Bitcoin (BTC) Rekor Kırdı

Hiç birimizin umduğu ayrışma yönü bu değildi, ayın önemli bir kısmında hisse senetleriyle uyumlu şekilde düşüş yaşayan Bitcoin ve altcoinler son 10 gün negatif ayrıştı. Capo of Crypto isimli tanınmış kripto para analisti ise şunları söyledi;

“En son SPX toparlanıp yeni bir zirve yaparken, Bitcoin de yükseliyordu. SPX tersine döndüğünde Bitcoin negatif ayrıştı ve Şimdi SPX dirençte”.

Korelasyon borsalar yeniden düşmeye başladığında hortlarsa yatırımcıları daha kötü günler karşılayacak. Bitcoin Mayıs ayını %22 kayıpla kapatmaya hazırlanıyor. Tam 9 haftadır tarihinde ilk kez Bitcoin kırmızı mumları üst üste yaktı. Coinglass’tan alınan veriler, bu Mayıs 2022’yi Bitcoin tarihindeki en kötü ikinci Mayıs yapacak.

Bu arada zaman içindeki düşüş trendlerinin analizi, şu anki en yüksek seviyelerden düşüşün şimdiye kadarki en uzun dördüncü düşüş olduğunu ve şu anda 200 gün olduğunu ortaya koydu. Analist Matthew Hyland’ın belirttiği gibi, şimdiye kadarki en uzun düşüş eğilimi 2014-15’te gerçekleşti. Genel kanı makro dip sonrası yatay hareketin başlayacağı yönündedir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Terra Kurucusundan Yeni Açıklamalar! Terra 2.0 Başlatıldı!

Sonraki Haber

Tron ile Binance Smart Chain Mücadelesi Kızışıyor!

İlgili Haberler