Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor? Kritik Seviyeler Neler?

Fatih Çetin

Fiyat ana destek ve direnç bölgelerini bir süredir test ediyor. Gün içinde 58.000 dolara kadar gevşeyen Bitcoin fiyatı altcoin yatırımcılarını da endişelendiriyor. Peki Bitcoin neden düşüyor? Güncel destek ve direnç bölgeleriyle birlikte fiyat görünümünü ele alıyoruz.

Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor?

Öncelikle 70.000 dolar testinin başarısızlığı olarak yorumlayabileceğimiz 5 ayrı 68.000 denemesi gördük. Fiyat bu bölgede yeterli talebi görmedi bunun üstüne Evergrande iflası da patlayınca biraz zoraki olarak grafikte düzeltme yaşadık. İçinde bulunduğumuz durumu başarısız testlerin getirdiği bir düzeltme olarak yorumlayabiliriz.

Bununla birlikte Biden, bugün 1 trilyon dolarlık altyapı tasarısını onayladı. Bunun da kripto para piyasaları üzerinde oluşturduğu olumsuz bir etki var. Özellikle tasarıdaki “belirsiz” dil yatırımcıları tedirgin ediyor. Tasarıdaki maddeleri direkt olarak yorumladığınızda DeFi platformlarının veya geliştiricilerin “IRS’a (İç Gelir Servisi)” bilgi vermesi gerekiyor. Fakat bu durum imkansız, merkezi olmayan platformların veya geliştiricilerin hatta madencilerin yapmış oldukları ağ işlemlerinden sorguya tutulması teknik olarak da imkansızdır. Bu karmaşanın kripto paralar üzerinde düzenleyici baskı oluşturma ihtimali fiyatı tedirgin ediyor. Ancak geçtiğimiz haftalarda ABD Hazine Bakanlığı tüm bu endişelerin yersiz olduğunu ve sadece borsaların bu sorumluluklara tabi tutulacağını söyledi. Ortada herkesi ilgilendiren, sorumlu tutan maddeler varken bu sözlü güvence pek ilgi çekmedi.

Bitcoin Kritik Seviyeler Neler?

Rekt Capital ve John Wick gibi analistler başarısız direnç testinin 58.500 bölgesine sarkma getirebileceğini zaten söylemişti. Ancak daha kötüsü de olabilir. Yazı hazırlandığı sırada 60.000 doların üzerinde tutunmaya çalışan fiyatın düşüş ihtimalini zayıflatmak için en az 61.000 dolar üzerinde sabit kalması gerekiyor. Yükseliş ihtimalini devam ettirebilmesi içinse 63.000 seviyesinin yeniden desteğe dönüşmesi gerekir.

Aksi taktirde 54.000 dolara kadar gevşeyen yeni bir destek testine şahit olabiliriz. Bitcoin (BTC) son 2 saat içinde 60.000 doların altına da düştü ancak sonrasında yeniden 60.500 bölgesine çıktı. Bu tarz ani hareketler bize neyi anlatıyor? Yüksek çarpanlı marjin işlemlerden bugünlerde kaçınmalısınız. Önce long ve sonrasında da short pozisyonları zevkle zarara sokan bir fiyat dalgalanmasıyla karşı karşıyayız.

Ünlü analist Poppe, fiyatın 63.000 dolar üzerinde tutunamaması halinde 54.000 dolara işaret ediyor. Piyasadaki genel kanı da bu görüşü destekliyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

AMC ve BitPay’den Shiba Inu (SHIB) Hamlesi 

Sonraki Haber

Aynı Bitcoin’ler (BTC) Beş Kez Cüzdan Değiştirdi! 

İlgili Haberler