Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor? Altcoin Yorum!

Fatih Uçar

Kripto para piyasaları yeniden kırmızılara büründü, Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 45.800 dolardan alıcı buluyor. Peki Bitcoin yeniden yönünü yukarı çevirecek mi? Piyasalardaki güncel gelişmeler ve kısa vadeli fiyat beklentileri neler? Terra’nın yaptığı Bitcoin alımları BTC’nin yeniden 48.000 doları aşmasını sağlamıştı, son düşüş özellikle altcoinleri olumsuz etkiledi.

Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor?

Avrupa Merkez Bankası tarafından gelen açıklamalar kripto paraların risklerini odak noktasına alıyor. Bununla birlikte düzenleyici baskı yatırımcıların yükseliş günlerinde bile beklentilerini aşağıya çekmeye yetti. Analistler, fiyatın 45.000 dolar seviyelerine kadar geri çekilmesini bekliyor ancak buna rağmen yükseliş yönlü tahminler bulunuyor.

Bitcoin (BTC), 82 gün sonra nihayet kırılan 46.000 dolarlık direncin ardından %11’lik bir kazanç gördü. Birçok kripto uzmanı, Terraform Labs CEO’su Do Kwon’un fiyat değişikliğinde önemli bir rol oynadığını düşünüyor. Terra’ya ait olduğu düşünülen bir Bitcoin adresi, 29 Mart’ta 139 milyon dolarlık bir satın alma işleminin ardından şimdi yaklaşık 1,5 milyar dolarlık BTC biriktirdi. Algoritmik bir stablecoin olan TerraUSD (UST), “dolar”ını desteklemek için 10 milyar dolara kadar BTC alımı hedefleniyor.

Makroekonomik tarafta ise karışık duygular var. Birleşik Krallık Tüketici Fiyat Endeksi yıllık bazda %6,2 artarak %5,9’luk beklentinin üzerinde gerçekleşti. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde dayanıklı mal siparişlerinin %2,2’lik düşüş göstermesiyle tam tersi bir etki meydana geldi.

Altcoin ve Bitcoin Yorum

S&P 500’ün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.819’un sadece %4 altında olduğu göz önüne alındığında, Bitcoin’in son zamanlardaki gücü sürpriz olmamalı. Boğalar, 1 Nisan opsiyonlarının sona ermesine çağrı (satın alma) opsiyonu araçlarının hakim olmasının ardından güçlendi ve Bitcoin fiyatı 30 Mart’ta 47.000 doların üzerinde sabitlendikten sonra ayılar hazırlıksız yakalandı.

Alım-satım oranını kullanan daha geniş bir bakış, Bitcoin boğalarına göre %39 avantaj gösteriyor çünkü 605 milyon dolarlık çağrı (alım) enstrümanları, 435 milyon dolarlık satım (sat) seçeneklerine kıyasla daha büyük bir açık ilgiye sahip. Bununla birlikte, 1.39 call-to-put göstergesi aldatıcıdır çünkü çoğu düşüş bahsi değersiz hale gelecektir.

Örneğin, Bitcoin’in fiyatı 1 Nisan tarihinde 47.000 doların üzerinde kalırsa, bu satım (sat) seçeneklerinden yalnızca 80 milyon dolar değerinde kullanılabilir. Bu etki, Bitcoin’in bu seviyenin üzerinde işlem görmesi durumunda 45.000 dolardan satma hakkının olmaması nedeniyle gerçekleşir.

Bitcoin boğalarının 1 Nisan’da 385 milyon dolar kar elde etmesi için 48.000 doların üzerinde küçük bir ralliye ihtiyacı var. Coinglass verilerine göre, Bitcoin ayıları 26 Mart ile 30 Mart arasında tasfiye edilen 580 milyon dolarlık short pozisyona sahipti. Bu nedenle boğalar, 1 Nisan’daki opsiyonların sona ermesine doğru Bitcoin fiyatını 47.000 doların üzerinde tutarak güç göstermeye devam etmeli. Eğer Bitcoin 47.000 doların üzerinde tutunabilirse altcoinler mevcut kazanımlarını koruyabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Shiba Inu’nun Metaverse’ü İle İlgili Son Gelişmeler!

Sonraki Haber

Rock’n’Verse Sayesinde Binlerce Liralık NFT Kazanın! Çekiliş Bugün Başlıyor!

İlgili Haberler