Bitcoin (BTC) Madencileri Yeni Bir Rekor Kırdı!

Fatih Uçar

Bitcoin artık düne göre çok daha güvenli ve madenciler Çin yasakları öncesinden daha fazla üretim yapıyor. Küresel Bitcoin Hash Gücü tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu denli büyük artışların temelinde kurumsal madencilik şirketlerindeki artış var.

Bitcoin Yeni Rekoru Kırdı

Ağ hash oranı, sadece bir günde 188.40 EH/s’den 248.11 EH/s’ye çıkarak %31,69 arttı. Artık Bitcoin ağına yönelik saldırılara karşı daha fazla dayanıklılık sağlandı. Bitcoin (BTC) ağı, bugün itibariyle tüm zamanların en yüksek değeri olan 248,11 milyon TH/s ile yeni bir hash oranı kaydetti ve büyüyen bir küresel BTC madencileri ağı aracılığıyla merkezi olmayan ekosistemi daha da güvence altına aldı.

Hash oranı, bir madencinin bilgisayar ekipmanının bir işlemi onaylamak için ihtiyaç duyduğu bilgi işlem gücüyle ilişkilidir. BTC‘nin ağ hash oranındaki son artış, kötü oyuncuları hileli işlemleri onaylamaktan caydırarak saldırılara karşı daha fazla güvenlik sağlar.

Geçtiğimiz Yıla Göre %50’yi Geçti

Aşağıdaki grafikte de göreceğiniz üzere ağ hash oranı sadece bir günde %31,69 artarak 188,40 EH/s’den 248,11 EH/s’ye yükseldi. Ayrıca, Bitcoin ağının hash oranı seviyeleri geçen yıla göre %54,33 arttı.

Daha önce, Çin’in kripto madenciliği ve yatırıma yönelik kapsamlı yasağı, Asya ülkesi Haziran 2021’e kadar toplam Bitcoin madenciliği hash oranının %34,25’ine katkıda bulunduğundan, Bitcoin ağının güvenliği konusunda endişelere yol açmıştı. Madenciler sonunda diğer kripto dostu ülkelere sığınırken, Bitcoin ağı keskin bir iyileşme gördü. Şu anda, ABD’de ikamet eden madenciler, Bitcoin ağının küresel hash oranı açısından en yüksek katkıyı %35,4 ile sağlıyor.

Core Scientific’in kurucu ortağı ve CEO’su Michael Levitt, BTC küresel hash oranının agresif bir hızda büyümeye devam etmesini tamamen beklediğini söyledi. Bununla birlikte, bu büyümenin, şu anda inşa edilen altyapının başarısı ile birlikte ilerleyen Bitcoin fiyatına bağlı olduğunu belirtti.Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Para Piyasalarını Neler Bekliyor? FED, Ukrayna, Stablecoin Toplantıları ve Daha Fazlası!

Sonraki Haber

Ethereum (ETH) İşlem Ücretleri Düşüşte! NFT Almak İçin Doğru Zaman Mı?

İlgili Haberler