Bitcoin (BTC) Küresel Hash Oranı Radikal Biçimde Artabilir! Bitcoin Yükselecek Mi?

Fatih Uçar

Sektör uzmanlarına göre, BTC fiyatına rağmen Bitcoin ağı şimdiye kadarki en güçlü noktada bulunuyor. Dünya son zamanlarda BTC fiyatının bu ay oldukça beklenmedik bir düşüş eğilimine girdiğine tanık olduğu için Bitcoin (BTC) son zamanlarda herkesin aklında gibi görünüyor.  Bitcoin fiyatı aylar sonra ilk defa 32.900 dolarlı seviyeleri gördü.

Bitcoin (BTC) Küresel Hash Oranı Artıyor

Bazıları paniğe kapılırken, diğer endüstri uzmanları, Bitcoin ağının hiç olmadığı kadar güçlü hale geldiğine dikkat çekti. BTC için hash oranı rakamları bu ay yeni zirveler belirlemeye devam ederken, Bitcoin ağının büyümesi belirginleşti. Örneğin, 22 Ocak’ta BTC ağı, saniyede 190.71 exahash (EH/s) ortalama hash oranıyla 26.643 trilyon ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti.

Halka açık bir Bitcoin madencisi olan Bit Digital’in baş strateji sorumlusu Samir Tabar, BTC hash oranının herhangi bir zamanda ağa katkıda bulunan bilgi işlem gücü miktarını ifade ettiğini söyledi. Tabar, Bitcoin madenciliği söz konusu olduğunda, daha yüksek bir hash oranının ağdaki işlemleri daha güvenli hale getirdiğine dikkat çekti.

Bu nedenle, Bitcoin için son hash oranı rakamları, BTC fiyatı düşmüş olsa bile son derece dikkate değer. Kripto madenciliği şirketi Argo Blockchain’in CEO’su Peter Wall, hash oranının 200 EH/s’ye yaklaştığını görünce şaşırmadığını söyledi. Wall ayrıca, Kazakistan’daki siyasi ayaklanma gibi yakın zamanda BTC madenciliği hash oranını bozan olaylarda bile, hash oranının her ay daha da artmaya devam edeceğini belirtti.

Bitcoin (BTC) Yükselecek Mi?

Ortalama aylık BTC hash oranının %35’inin Amerika Birleşik Devletleri’nden, %10’unun ise Kanada’dan geldiğini gösteren Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi verilerine göre Kuzey Amerika, dünyanın en büyük Bitcoin madencilik merkezlerinden biri haline geldi.

Teksas’taki Bitcoin madencilik endüstrisinin Kasım 2021’de yaklaşık 500 ila 1.000 megavat (MW) güç tükettiğini biliyoruz. Teksas Elektrik Güvenilirlik Konseyi’nin, talebin 2023 yılına kadar beş kata kadar artabileceğini tahmin ettiği ve ek 3.000 megavat planladığı bildiriliyor.

Küresel hash gücünün Çin’den kopması yıllardır devam eden Çin Fud’u riskini de ortadan kaldırıyor. Çin hükümetinin açıkladığı yeni yasakların fiyat üzerinde artık herhangi bir etkisi olmuyor ve fiyat Çin’e rağmen 69.000 dolar seviyelerini gördü. Tüm bunlara baktığımızda Bitcoin fiyatının yükselişine en büyük katkı başta ABD olmak üzere Rusya ve Kazakistan gibi ülkelerin tutumuna bağlı olacak.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Çin Blockchain Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Sonraki Haber

Dogecoin Sıralamada Bu Kripto Para Birimini Geride Bıraktı!

İlgili Haberler