Bitcoin (BTC) İçin Tarihi Gün! Yıllar Sonra İlk Defa Oldu!

Fatih Çetin

Bitcoin ağı, 2017’den bu yana yaptığı en önemli güncellemelerden biri olan Taproot’u bugün tamamladı. Haziran ayında madencilerin %90’ı tarafından onaylanan yumuşak çatallama (soft fork) nihayet bugün tamamladı. Bitcoin ağını birçok yönden geliştiren bu yükseltme aynı zamanda güncel şartlara göre ağın kendini yenilemesi anlamına da geliyor.

Bitcoin (BTC) Taproot Yükseltmesi

Merkelized Abstract Syntax Tree (MAST) adı verilen bir özellikle Bitcoin ağı daha güçlü hale getirildi. MAST, harcama yaparken yalnızca sözleşmenin ilgili kısımlarını ortaya çıkararak akıllı sözleşmelerin daha verimli ve özel olmasına yardımcı olur. Güncelleme ayrıca, Bitcoin madencisi Alejandro De La Torre’ye göre, temelde çoklu imza işlemlerini okunamaz hale getiren Schnorr imzaları olarak bilinen bir özelliği de hayatımıza soktu.

Önceki SegWit yükseltmesi, Bitcoin ağının ölçeklenebilirliğini geliştirirken, işlemlerin biçimlendirilmesini çözmeyi amaçlıyordu. Taproot, kendi adına üç ana iyileştirmeyi hedefliyor: Optimizasyon, Gizlilik ve Akıllı Sözleşmeler.

Bitcoin İçin Neler Değişti

Optimizasyon konusunda, Anahtar ve İmza Toplama artık genel anahtarların ve imzaların toplanmasına izin verecek. Örneğin, bir borsa 100 kişiye 100 işlem gönderirse, artık 100 genel anahtarın tamamını tek bir anahtara ve 100 imzanın tamamını tek bir imzaya sıkıştırabilirler.

Bitcoin topluluğu tarafından Haziran ayında kabul edilen yükseltme Kasım ayında kullanıma sunuldu. Bu süre zarfında çekirdek geliştiriciler gerekli testleri yaptı, yükseltme sırasında karşılaşılabilecek hata riskini sıfıra indirdi. Bitcoin ağı, topluluk tarafından yönlendirilen çok sayıda sert ve yumuşak çataldan geçti. Ancak mevcut güncelleme sihirli bir şekilde “ağın yeteneklerini ve gizliliğini bir gecede iyileştirmeyecek”. Biraz zaman alacak, fakat önümüzdeki yıllarda bunun önemini daha iyi anlayacağız.

Yine de şimdiden Bitcoin ağı daha gizli, akıllı sözleşmelere uyumlu ve hızlı hale geliyor diyebiliriz. Ağustos 2017 tarihinde gelen son yükseltme (Segwit) sırasında Bitcoin fiyatı sadece 4.000 dolar seviyelerindeydi. Yükseltmeden bir süre sonra fiyat katlanarak 20.000 dolara kadar ulaştı. Şimdilik Taproot yükseltmesinin Bitcoin (BTC) fiyatına etkisi sadece %2 oldu. Ancak ilerleyen haftalarda 2017’ye benzer bir durum da yaşayabiliriz.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Shiba Inu Bir Başka Rekora İmza Attı! SHIB, Benimsenmesi Artıyor

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) 70.000 Dolara Ulaşacak Mı? Yeni Bir Boğa Sezonu Bekleniyor Mu!

İlgili Haberler