Bitcoin (BTC) Hash Rate’i ve Zorluğunun Fiyatla Olan İlişkisi!

Metin Alaca

Altcoin’ler geçtiğimiz günlerde Bitcoin‘den (BTC) daha fazla yükseliş elde etseler de, Bitcoin’in altyapısı da geçtiğimiz yıl boyunca ciddi bir gelişim yaşadı. Buna ek olarak hash rate veya Bitcoin madencilik zorluğu gibi önemli değerlerde de ciddi değişimler yaşandı. Peki hash rate veya madencilik zorluğu gibi değerler, Bitcoin fiyatıyla bağlantılı mı?

Bitcoin Fiyatının Etkileri

Hash rate her zaman ağın güvenliği için sağlıklı bir gelişme olarak görülmüştür. Bu ölçüt kısa vadede direkt olarak fiyatla ilişkili olmasa da, tabii ki uzun vadede fiyattan etkileniyor gibi gözüküyor.

2019 yılının başlarından bu yana hash rate %180 gibi önemli bir artış yakaladı ve 117 eh/s ile yeni bir rekor kırdı. Buna ek olarak Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV’nin (BSV) hash rate’i ise resmen hareketsiz bir grafik çizdi.

Bitcoin Hash Rate, Zorluk ve Fiyat Üçgeni

Bunun yanı sıra Bitcoin madencilik zorluğu da geçtiğimiz gün %7 gibi önemli bir artış yakaladı. Madencilik zorluğu 2019 yılının başından bu yana %133 artarken, hash rate %180 arttı. Bitcoin fiyatı ise aynı süre boyunca toplam %125’lik bir yükseliş yakaladı.

Bu da aslında üçü arasında önemli bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor.  Bitcoin fiyatının artması daha fazla madenci çekmeye dolaylı yoldan hash rate’in artışına, daha fazla hash rate’in elde edilmesi ise madencilik zorluğunun artmasına sebep oluyor. Kazılabilen BTC sayısı azalırken talep artarken, fiyat da arz-talep dengesinden dolayı yükseliyor. Başka bir önemli ölçüt olan Bitcoin işlem hacminin iki kat artması da dikkate değer bir konu. Konu hakkındaki detaylı haberi buradan okuyabilirsiniz.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Balinalarından Şüpheli İşlem!

Sonraki Haber

Türkiye Blockchain Konusunda İlerliyor: Huobi, Blockchain Türkiye’ye Katıldı!

İlgili Haberler