Bitcoin (BTC) Fiyatı Yeniden 43.000 Doları Aştı! Kısa ve Orta Vadeli Beklentiler!

Fatih Uçar

Altcoinler halen ciddi zarar bölgelerinde olsa da Bitcoin (BTC) yeniden 43.000 dolarlı seviyeleri “kısa” olsa da gördü. En büyük kripto para birim akşam gelen FED açıklamasıyla yönünü yeniden yukarı çevirdi. Ancak yazı hazırlandığı sırada 42.500 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor.

FED Başkanı Powell ve Kripto Paralar

FED Başkanı Powell kripto paralar ve stablecoinler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki haftalarla kripto paralarla alakalı raporun paylaşılacağını söyleyen Powell bunu bir politika yansıtmayacağını söyledi. Raporda göre kamuoyundan görüşler toplanacak ve kripto para regülasyonları konusunda önemli bir seviye geride bırakılacak.

Hali hazırda ABD’nin düzenleyicileri ortak biçimde kripto para regülasyonları üzerine çalışıyor. Bu raporda da bu çalışmaların izlerini göreceğiz. Bununla birlikte Powell, stablecoinleri kucaklayan bir cümle kurdu.

Powell şunu söyledi:

“CBDC ve stablecoinler birlikte var olabilir”.

Kısa ve net bir açıklama ancak çok büyük anlamlar içeriyor. Öncelikle stablecoinleri yok edecek düzenlemeler veya yasakların olmayacağını görüyoruz. Bununla birlikte ABD’nin yakın gelecekte kendi dijital dolarını ihraç etmeye başlayacağını ve bunun karşısında stablecoinleri bir rakip olarak görmediğini anlayabiliriz. Stablecoinler hızla büyüyen piyasa değeriyle kripto para piyasalarının bel kemiğini oluşturuyor. Buraya alınacak bir darbe piyasaları ciddi anlamda negatif etkileyebilir.

Bitcoin (BTC)

BTC fiyatı yazı hazırlandığı sırada 42.500 seviyesini koruyor. Akşam Powell tarafından yapılan açıklamalar fiyatın 43.100 dolara taşınmasını sağladı. Ancak konuşmayı bir bütün olarak ele aldığımızda durum algılandığı kadar pozitif olmayabilir. Öncelikle yıl sonuna kadar bilançoda ciddi bir azaltma konuşuldu. FOMC tutanaklarında da geçen bu durum kripto para piyasalarının negatif fiyatlanmasına sebep olmuştu. Daha önemli detay ise bu ayın sonuna doğru yapılacak FED toplantısında bu konunun daha detaylı masaya yatırılacak olmasıdır.

Henüz bilanço azaltılması hakkında net bir karar olmadığını söyleyen Powell, Ocak ayı yani günler sonra yapılacak toplantıya işaret etti. Mart ayında varlık alımlarının tamamen durdurulacağını açıklayan Powell kripto paralara ikinci golünü atmış oldu. Gıda ve enerji fiyatlarının artışını kabul eden Powell bunun bir sorun olduğunu görüyor ve “engelleyemiyoruz” diyor. Yani enflasyon artışı 2022 yılında da devam edeceğe benziyor.

Artık zamanı geldi, kısa vadede Bitcoin’in negatif olacak bu gelişmelerin artık Bitcoin’e kendini ispat için bir fırsat vermesi gerekiyor. BTC, enflasyona karşı yatırımcısını koruyabilecek mi? Bunu yaşayarak göreceğiz.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Popüler Analist: Düşük Değerli Bu 3 Altcoin 1000X Artabilir!

Sonraki Haber

Jack Dorsey’den Önemli Adım: Kripto Paralardaki Yasal Süreçler İçin Fon Oluşturuluyor!

İlgili Haberler