Bitcoin (BTC) Fiyatı Artarken Bu Gösterge Neden Düşüyor?

İlayda Peker

Google Trends verilerine göre pozitif piyasa koşullarına rağmen Bitcoin’e ve DeFi piyasasına olan ilgide bir azalma durumu söz konusu. Google Trends verilerinin tüm dünyadaki ilgiyi yansıttığı düşünülürse verilerin oldukça önemli olduğu düşünülebilir.

İlgi Düşüyor Mu?

Eylül’ün ilk haftasında Google, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırdığında Bitcoin’e popülerlik açısından 51/100 verdi. Bitcoin, madencilik ödülü yarılanması sırasında Mayıs ayının ortasında 100’e ulaştı. Bitcoin’in fiyatı Eylül başında düştüğünde, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimine ilgi 41’e geriledi.

Piyasa değeri bazında dünyanın en büyük kripto para biriminin fiyatı geçtiğimiz haftalarda sabitlendiğinden beri oranlar bu seviyelerde seyrediyor.

Öte yandan DeFi’ye olan ilgi, Mart ayında Bitcoin yılın en düşük seviyesini gördüğünde en üst noktasına ulaşmıştı. Bilindiği gibi koronavirüs sebebiyle ekonomide oluşan kilitlenmeler sebebiyle insanlar ellerindeki varlıkları nakde çevirmeye başladığında bütün piyasalarla birlikte kripto para piyasasında da büyük bir çöküş yaşandı.

DeFi sektörüne olan ilgi Mart ayında tepeye ulaştı ve Eylül ayı başından sonra düşüşe geçti. Şu anda ise ilginin 65/100 oranında olduğu ifade ediliyor.

İlgi Fiyatı Etkiler Mi?

Aslında Bitcoin’e ve diğer kripto paralar olan ilginin artması ya da azalması eskisi kadar fiyatı etkilemiyor. BTC fiyatı son günlerde bir artış eğiliminde bulunuyor. Ancak bu artışın ilgiliye yansıması zaman alabilir. Bu sebeple Google Trends verilerine göre Bitcoin’e olan ilgi azalıyor diye fiyat da düşecek gibi bir genel geçer kural bulunmuyor.

Dolayısıyla her ne kadar geçmişte fiyat ve ilgi birbirini etkiliyor olsa da günümüz koşullarında bu durum yavaş yavaş değişiyor gibi görünüyor.


Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Dikkat: Bu Durum Bitcoin’e (BTC) Yeni Rekorlar Getirebilir!

Sonraki Haber

Ripple Artık 55’in Üzerinde Ülkede Kullanılıyor: XRP Nasıl Tepki Verecek?

İlgili Haberler