Bitcoin (BTC) Fikri Doğalı Tam 13 Yıl Oldu!

Fatih Uçar

Sadece 9 sayfadan oluşan ama koca bir endüstriyi inşa eden Bitcoin Teknik İncelemesi bugün 13 yaşına bastı. Çağın gerekleri onu 13 yılda neredeyse 100 yıllık bir dev haline getirdi ve geleneksel finans sistemiyle mücadele edecek güce kavuşturdu.

Bitcoin (BTC) 13 Yaşına Bastı

Satoshi’nin teknik incelemesi, Nakamoto‘nun dijital para biriminin tamamen eşler arası (P2P) olduğunu ve bir işlemin gerçekleşmesi için güvenilir bir üçüncü taraf gerektirmediğini savunuyordu. Eşler arası bir ağ aracılığıyla Bitcoin, çift harcama sorununu çözdü. Bitcoin ayrıca ağ katılımcılarının anonim kalmasına izin verdi ve bir iş kanıtı (PoW) konsensüs algoritması ile güvence altına alındı.

O günlerde sadece bir avuç insan Satoshi’nin harika fikrini duydu, birçoğu onun ne anlatmak istediğini tam olarak kavrayamadı. Aslında Nakamoto parasal egemenlik alanında yeni bir çağı başlatıyordu. Satoshi merkeziyetsizliğin, merkeziyetten daha fazla değere sahip olduğu fikrini ortaya attı. Bugün 100 milyona yakın insan öyle ya da böyle bu fikrin etrafında toplandı.

Teknik inceleme, kriptografi e-posta listesinde paylaşıldıktan sonra, 2009 başlarında piyasaya sürüldü. Hal Finney ilk Bitcoin (BTC) transferinde görev aldı. İlk transfer birçok hatanın da tespitini sağladı ve 10 BTC ona ücretsiz olarak ulaştı. Aradan bir yıl geçtikten sonra ilk ticari transfer başladı ve insanlar artık Bitcoin’i kullanıyordu.

Bitcoin (BTC) İlk Kez Ticari Amaçla Kullanıldı

18 Mayıs 2010’da geliştirici Laszlo Hanyecz, Bitcointalk forumunda “birkaç pizza için” 10.000 Bitcoin sunan bir gönderi oluşturdu. Gönderi şüpheyle karşılandı, çünkü o sırada 10.000 BTC iki pizzanın maliyetine değmezdi. Fakat biri çıkıp ona 2 pizza göndermeyi teklif etti. O gün Bitcoin (BTC) için büyük bir dönüm noktasıydı.

Şimdi ise 2,6 trilyon dolarlık bir ekosistemden bahsediyoruz. Elbette bugünlere bir anda gelinmedi. Sadece 13 yılda önemli çöküşler yaşandı. Bitcoin, popüler medya kuruluşları ve analistler tarafından 400’den fazla kez “ölü” ilan edildi.

Peki 2010 ve 2011 yılında Bitcoin (BTC)’i duymuş olsaydınız bu denli değerleneceğini tahmin ederek ona yatırım yapar mıydınız? Bugün birçoğumuzun cevabı evet, ancak o günlere geri dönebilseydik bu cevap kesinlikle değişirdi. Greg Schoen, Mayıs 2011’de, Bitcoin 0,06 dolardan işlem görürken 1700 BTC aldı. Sonrasında 0,30 dolardan sattı ve fiyat 8 doları görünce pişmanlığını sosyal medya hesabından paylaştı. Eğer 0,30 dolardan satmasaydı 8 dolardan kesinlikle satmış olacaktı fakat bugüne kadar bekleyebilseydi 104 milyon doların üzerinde bir servete sahip olma fırsatını yine kaçıracaktı. Peki ya bugün Bitcoin (BTC) satanlar, söz misali 1 BTC 10 milyon dolar olursa Greg ile aynı duyguları yaşar mı?


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Amazon Yeni İş İlanı Yayınladı! Kripto Odaklı Ürünler Mi Geliyor?

Sonraki Haber

Popüler Kripto Analisti Shiba Inu (SHIB) İle Robinhood İlişkisini Değerlendirdi

İlgili Haberler