Bitcoin (BTC) Bugün 19.900 Dolara Düştü! Toparlanabilecek Mi?

Fatih Uçar

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi bugün 19.920 dolara kadar düştü. Sabah saatlerinde derinleşen düşüş şimdilik toparlanıyor. Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 20.200 dolardan alıcı buluyor olsa da yatırımcılardaki düşüş beklentisi bitmiş değil. Peki piyasalar neden bu denli büyük bir düşüş yaşadı ve ilerleyen günlerde yatırımcıları hangi seviyeler bekliyor?

FED Açıklamaları

Fed başkanı Jerome Powell tarafından yapılan konuşma kripto paralar için beklendiği üzere iyi bir sonuç doğurmadı. Olumlu enflasyon verisiyle dün yükselişe geçen piyasalar saat 17:00’da Fed başkanının konuşmaya başlamasıyla hızlı bir düşüş yaşadı. Powell, Jackson Hole konuşmasında agresif bir duruş sergiledi. Sonuç olarak, Bitcoin son 24 saatte %6’ya yakın düştü. Şu anda 20.200 dolardan işlem görüyor. Kripto paraların toplam piyasa değeri ise 1 trilyon doların altına indi, 970 milyar dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor.

Ethereum %10’a yakın bir düşüşle 1.503 dolardan işlem gördü. Fiyatın daha da düşmesi mümkün görünüyor. Piyasa çok farklı iki güce tepki gösterdi. Bir yandan PCE verilerinin beklenenden daha az olduğu ortaya çıktı. Bu, ağustos ayı TÜFE verisinden sonra soğuyan enflasyonunu gösteren ikinci ardışık veridir. Piyasalar bu iki veriye de olumlu tepki verdi. Beklenti, Federal Rezerv’in sıkılaştırmadan geri adım atmasıydı. Ancak Powell dün, enflasyonun hedeflerine gelene kadar geri adım atmayacaklarını söyledi.

Kripto Paralar ve FED

Minneapolis Fed başkanı Neel Kashkari gibi güvercinler bile agresif bir duruş sergiliyorlar. Jerome Powell da açıkça sert bir duruş sergiledi. Enflasyonla mücadelenin Fed’in ana hedefi olduğunu açıkladı. Haneleri ve işletmeleri yaklaşan acı reçete konusunda uyardı. ABD hisse senedi piyasaları dün gelen açıklamaların ardından %3’ü aşan bir kayıp yaşadı.

Popüler kripto para analisti Lark Davis ise Powell’ın 10 dakikalık konuşmasının hisse senetlerinden ve kriptodan yaklaşık bir trilyon doları sildiğini ortaya çıkardı. Fakat her zaman olduğu gibi Eight Global’ın CEO’su Michael van de Poppe iyimser tavrını koruyor. Ona göre Fed bu şahin görünümünü devam ettiremeyecek.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Paralarda FED Depremi! Powell Neler Söyledi?

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Balinaları Hareketlendi! Kripto Paralar Yükselecek Mi?

İlgili Haberler