Bitcoin (BTC) 2017 Aralık’tan Sonra İlk Kez 19.000 Doların Üzerinde!

İlayda Peker

Bitcoin (BTC) fiyatı Aralık 2017’deki rallinin ardından ilk kez bugün 24 Kasım’da 19.000 dolara ulaştı. Yazının yayına hazırlandığı sırada 18.977 dolardan işlem göre BTC bugün 19.120 doları gördü. Analistler bu artışın arkasında üç sebep olduğunu düşünüyor.

Balinaların Birikim Yapması

Yapılan açıklamalara göre, Kasım ayı boyunca Bitcoin fiyatı yükseldikçe istikrarlı bir şekilde balina kümeleri oluşuyor. Bu kümeler, Bitcoin balinaları belirli bir fiyat noktasından BTC satın aldığında ve satın aldıkları BTC’leri hareket ettirmediğinde ortaya çıkıyor. Analistler bu durumu balinaların birikim yaptığı ve yakın vadede satış yapma niyetlerinin olmadığının bir işareti olarak yorumluyor.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre, devam eden Bitcoin rallisi ile önceki fiyat döngüleri arasındaki fark, son yükseliş trendinin daha sürdürülebilir olduğunun kanıtlanmış olmasında yatıyor. Aslında her balina kümesi, BTC’nin kazandığı her büyük destek düzeyine balina birikiminin eşlik ettiğini gösteriyor.

Bunlara ek olarak 18 Kasım’da Bitcoin 17.200 dolara düştüğünde, Whalemap’teki analistler yeni balina desteğinin 16.411 dolarda olduğunu ifade etmişti. O zamandan beri Bitcoin 18.000 doların altına birkaç düşüş yaşadı. Ancak güçlü tutunan fiyat bugün 19.000 doları gördü.

Bitcoin Arzı Azalıyor

2020 boğa döngüsü boyunca tutarlı bir eğilim, Bitcoin borsa rezervlerindeki sürekli düşüş oldu. Yatırımcılar ve balinalar, BTC satmak istediklerinde borsalara BTC yatırıyor. Bu nedenle Bitcoin rezervlerindeki son düşüş, piyasada daha az satıcı olduğu anlamına geliyor.

“Byzantine General” adlı popüler bir yatırımcı bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada Bitcoin arzının yeterli bir şekilde var olmadığını ifade etti. Dolayısıyla arzı az olan ya da azalan bir varlığa talep arttığı için fiyat yükseliyor.

Hacim Yükseliyor

Hem kurumsal hem de spot borsaların hacmi Eylül ayından bu yana hızla artıyor. CME’de Bitcoin vadeli işlemlerine ve opsiyonlarında açık pozisyon Kasım ayında 1 milyar doları aştı ve Binance’in BTC/USDT çifti sürekli olarak günlük hacimde 1,5 milyar doların üzerinde satış gerçekleştirdi.

Öte yandan çeşitli veriler günümüzdeki ralliyi spot piyasasının yönettiğini ve bu sebeple de büyük düzeltme riskinin azaldığını gösteriyor. Ayrıca böylece piyasa daha istikrarlı hale gelmiş oluyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Eleştirmeni Bu Sefer de PayPal’a Kafayı Taktı!

Sonraki Haber

Kilit Covesting Stratejisi, Yüzde 10.000 Kazanç İle Herkesi Şaşırttı

İlgili Haberler