Bitcoin (BTC) 12.000 Doları Geçti: Artışın Sebebi Ne?

İlayda Peker

Analistler ve yatırımcılar uzun zamandır Bitcoin’in (BTC) 12.000 dolarlık seviyeyi geçmesini bekliyor. Lider kripto para birimi de beklentileri boşa çıkarmadı ve dün 12.000 dolarlık kritik seviyenin üzerine yükseldi. Ayrıca böyle bir fiyat hareketinin herhangi bir tetikleyici olmadan gerçekleşmiş olması da büyük önem taşıyor.

Bitcoin Fiyatı Artışta

Genel olarak görülen tablonun aksine Bitcoin’deki fiyat artışlarına rağmen Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) gibi büyük altcoin’lerde düşüşler görülüyor. Yani bir nevi Bitcoin, altcoin’ler pahasına yükselişini devam ettiriyor ya da altcoin’ler Bitcoin’i takip edemiyor.

Bunun yanı sıra her ne kadar şu an için yaşanan ralliyi neyin tetiklediği net olarak ifade edilmese de bazı isimler spot satın alma baskısının Bitcoin’in yükselişine sebep olduğunu düşünüyor. Yapılan açıklamalara göre spor satın alma baskısı fiyat artışını desteklerken vadeli işlem piyasası daha çekimser kalıyor.

Analistlere göre spot alımların Bitcoin fiyatını destekliyor olması kısa vadeli görünüm için oldukça önemli bir işaret olarak değerlendirilebilir. Çünkü bu durum bireysel yatırımcıların, marj odaklı bir ralliden çok daha fazla istikrar sağlayacak olan bu hareketi yönlendirdiğini gösteriyor.

Boğalar Kontrolü Ele Geçiriyor

Son zamanlardaki çizilen grafikler bakıldığında boğaların kontrolü ele geçirmek için her şeyi yaptıklarını ve bunu başardıklarını görüyoruz. Analistlere göre eğer boğalar kontrolü ellerinde tutmaya devam ederlerse Bitcoin yakın zamanda 2020’nin rekorunu kırarak artış hareketini devam ettirebilir.

Bunların yanı sıra Bitcoin artışı devam ederken altcoin’lerin düşüş trendinde olmasının sadece bir tesadüf mü olduğu yoksa Bitcoin’in piyasa hakimiyetini arttırmaya başladığı anlamına mı geldiği şu an için belirsizliğini koruyor.

Eğer altcoin’ler önümüzdeki saatlerde Bitcoin’i takip ederek artışa geçerse bunun yalnızca bir tesadüf olduğunu ifade edebiliriz. Ancak altcoin’lerde düşüş trendi devam ederse, Bitcoin hakimiyetinin artışa geçtiği fikri daha baskın çıkabilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 20/10/2020

Sonraki Haber

AVAX İlk Kez Bir Türk Kripto Para Borsası’nda Listelendi

İlgili Haberler