Bitcoin ve Blockchain Konularında Yanlış Bilgilendirme

Bitcoin Haber

Bitcoin ve blockchain iş dünyasının ilgisini çekmeye devam ettikçe bu konularda iş dünyasına yönelik yayınlarda çıkan yazılar da artıyor. Bu yazılarda çoğu zaman iyi niyetle yapılan yanlışlar bazen o kadar göze batıyor ki bu yazıda bunun örneklerini vereceğiz.

İlk örnek Fintechtime dergisinin Sonbahar 2016 sayısından. TEB Dijital Bankacılık Grup Direktörü Deniz Devrim CENGİZ, “Blockchain Yazılımcısı Bulmak Sokakta Panda Bulmaktan Zor” başlıklı makalesinde önce Bitcoin‘in yasa dışı kullanımların merkezi haline gelmesi nedeniyle, bankasının daha çok Blockchain teknolojisine yoğunlaşmış olduğundan bahsediyor.

Yazının devamında Blockchain‘in ne kadar yaygın bir teknoloji olduğunu örnek bir grafik ile anlatıyor. Talihsizlik bu ya, seçtiği örnek blockhain.info sitesinden alınmış blok zincirindeki ivmeli büyümeyi gösteren bir grafik. Halbuki blockchain.info sitesi bize az önce yasa dışı bulduğu bitcoin ağında her gün daha çok işlem gerçekleştiğinden başka bir şey söylemiyor.

“Blockchain sayesinde birçok sistem ve hizmet kağıtsız, uğraşsız ve aracısız olarak son kullanıcıya ulaşabilecek. […] Bu durum da blockchain’i sosyal medyanın, big datanın, robot biliminin ve hatta yapa zeka teknolojisinin önüne geçirerek önümüzdeki yıllarda en büyük etkiyi yapacak olan teknoloji yapıyor. Paylaştığım grafikte yer alan blockchain boyutunun dikey hareketi bunun gerçeklerinden biri olarak söylenebilir. […]”

Şu analojiyi düşünelim: Birisi veritabani.com alan adına sahip olsun. Sitesinde de dünyadaki tüm kredi kartı işlemlerinin tutulduğu veritabanının boyutunu grafik ile gösteriyor olsun. Sizce bu grafik bize veritabanlarının yaygın kullanımı ile ilgili bir bilgi verir miydi, yoksa spesifik bir veritabanının ne kadar çok büyüdüğünü mü gösterirdi?

Konusu  açılmışken sıkça yapılan bir hataya değinmekte fayda var. Blockchain teknolojisi ilk olarak bitcoin ile beraber ortaya çıkmıştır. Blockchain.info sitesi de öncü bitcoin cüzdan sitelerinden bir tanesidir ve blockchain gibi jenerik bir adı kendisine alan adı olarak seçmiştir. Bu durum blockchain.info’yu resmi blockchain sitesi yapmadığı gibi şirketin logosunun blockchain ile ilgili her haberde/sunumda yersiz yere kullanımını da gerektirmez.

Bir diğer yazı ise fintechistanbul.com web sitesinden geliyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından açılan ve Fintech dünyası ile ilgili sektörel haberlerin yer aldığı sitede 17 Ekim 2016 da yazar ismi verilmeden yayınlanan “Bitcoin hakkında 13 soru ve cevap” başlıklı makalede daha ilk maddede şöyle denmiş:

Görselde cümle yer alıyor:

“Bitcoin ve bitcoin nedir? — İlk harfi büyük yazılan Bitcoin özel bir kripto para birimi (sanal para) ve bunun altında yatan teknolojiyi ifade eder. İlk harfi küçük yazılan bitcoin ise tüm sanal para birimlerine verilen ortak nitelik isimlendirmesidir.”

Bitcoin’in küçük harfle yazılmasının tüm sanal para birimlerine ortak ad olarak verildiği saptaması nereden çıkmış acaba? Bu yanlış bilgiyi nereden duydunuz da insanları bilgilendiriyorsunuz Küçük yazmakla bitcoin altcoin olur mu? :))Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Eskişehir’de Bitcoin Kabul Eden Kavurmacı

Sonraki Haber

Bitcoin Nedir?

İlgili Haberler