BTC Nedir Neden Önemlidir?

Bitcoin Haber

Bitcoin, 2009 yılında uygulamaya konulan dijital bir para birimidir. Para biriminin fiziksel bir sürümü yoktur, bu nedenle tüm Bitcoin işlemleri internet üzerinden gerçekleşir. Geleneksel para birimlerinin aksine, Bitcoin merkezsizdir. Yani tek bir banka veya hükümet tarafından kontrol edilmez. Bunun yerine Bitcoin, Bitcoin hesapları olan kullanıcılardan oluşan eşler arası (P2P) bir ödeme ağı kullanır. Bu yazımızda; Bitcoin nedir kısacabitcoin giriş, bitcoin nedir 2020, bitcoin nedir nasıl kazanılır, bitcoin nedir nasıl oynanır, bitcoin nedir nereden alınır, bitcoin nedir yorumlar gibi kavramlara açıklık getiriyoruz.

Bitcoin Nedir Nasıl Alınır?

Bitcoin’ler iki farklı yöntem kullanılarak edinilebilir:

1) Bitcoin’ler için diğer para birimlerini borsalarda takas ederek

2) Bitcoin madenciliği ile

İlk yöntem şu ana kadar en yaygın olanıdır ve Binance gibi bir Bitcoin borsası kullanılarak yapılabilir. Binance ve Coinbase gibi borsalar kullanıcıların Bitcoin’ler için dolar, Euro veya diğer para birimleri ile işlem yapmalarına imkan sağlar.

Diğer yöntem olan Bitcoin madenciliği, Bitcoin ağı tarafından oluşturulan matematik problemlerini çözmek için bir bilgisayar sistemi kurmayı gerektirir. Bir Bitcoin madencisi bu karmaşık soruları çözdükçe belirli miktarda Bitcoin madencinin hesabına yatırılır. Bu, Bitcoin kazanmanın kolay bir yolu gibi görünse de, Bitcoin ağı giderek daha zor matematik problemleri üretecek şekilde tasarlanmıştır. Bu da yeni Bitcoin’lerin tutarlı bir oranda üretilmesini sağlar. Bunlara ek olarak Bitcoin protokolü ve yazılımı, ağın tek bir kişi veya kurum tarafından kontrol edilmediğinden emin olmak amacıyla açık kaynaklı olarak piyasaya sürülmüştür.

Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılır?

Bitcoin aldığınızda, bakiyeniz parola korumasıyla şifrelenmiş güvenli bir “cüzdanda” saklanır. Bir Bitcoin işlemi gerçekleştirdiğinizde, Bitcoin’lerin mülkiyeti şebekede güncellenir ve cüzdanınızdaki bakiye de buna göre güncellenmiş olur. Bitcoin işlemleri ağa bağlı olan Bitcoin madencilik sistemleri tarafından doğrulanır. Bu nedenle bir merkez bankasının işlemleri yetkilendirmesine gerek yoktur.

Bunların yanında Bitcoin’ler doğrudan kişiden kişiye aktarıldığından işlem ücretleri azdır. Ayrıca bir Bitcoin hesabı oluşturmak için ön koşul ve işlem sınırı yoktur. Bitcoin’ler dünya çapında kullanılabilir. Ancak para birimi, yalnızca Bitcoin’i kabul eden satıcılardan ürün satın almak için kullanılabilir.

BTC Hesap Nedir?

BTC hesabını bir banka hesabı gibi düşünebilirsiniz. Ancak bankalarda olan işlem saati, yüksek işlem ücretleri ya da aracı kurumlar olmadan dünyanın her yerinden istediğini zaman BTC hesabı ile para transfer işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

BTC Şu An Ne Kadar?

2020 yılında Bitcoin fiyatının oldukça volatil olduğunu gördük. Son günlerde bir konsolidasyon sürecinde olan BTC şu anda yaklaşık olarak 9.400 dolar bandında işlem görüyor.

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

“Bitcoin kazanmak” terimi aslında çok doğru olmamakla birlikte Bitcoin madenciliği, Bitcoin borsaları ya da Bitcoin ATM’leri aracılığıyla BTC alabilirsiniz. Bununla birlikte çeşitli platformların düzenlediği yarışmalar ile de Bitcoin sahibi olabilirsiniz.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Türkçe Bitcoin Terimler Sözlüğü

Sonraki Haber

Bitcoin ve İnternet: Nasıl Bir İlişki Söz Konusu?

İlgili Haberler