Bitcoin Balinalarının Sayısının Artması Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin Balinalarının Sayısının Artması Ne Anlama Geliyor?

Glassnode’dan yakın zamanda yayınlanan veriler şu anda 1.800’den fazla Bitcoin (BTC) balinasının olduğunu gösteriyor. Makro bir bakış açısından, balina sayısındaki bu artış boğa piyasası olarak yorumlanıyor.

Balina terimi, büyük miktarda BTC’ye sahip bireysel bir yatırımcıyı tanımlamak için kullanılıyor. Tipik olarak balinalar ilk Bitcoin yatırımcıları veya kripto para piyasasına yeni giren zengin bireyler olarak nitelendirilebilir.

Bitcoin Balinaları

Bazı analistlere göre piyasada çok fazla balina olması kötüye işaret olarak değerlendiriliyor. Çünkü piyasadaki likiditeyi etkileme gücü kısıtlı bir kesimin eline verilmiş oluyor. Ayrıca birkaç yatırımcı bir varlığın arzının büyük bir bölümünü elinde tuttuğunda ve balinalar arasında bir satış gerçekleştiğinde ciddi bir düşüş riski bulunuyor.

Ancak Glassnode’un verilerine göre aslında tek bir kişinin elinde tuttuğu BTC miktarı azaldı ve farklı balinalara yayıldı. Yani önceden 5 kişinin elinde tuttuğu Bitcoin’i şu anda 10 kişi elinde tutuyor. Yine de bu miktarlar çok büyük ve balina sayısı da böylece artmış oluyor. Glassnode raporunun yazarı Liesl Eichholz bu konuyu şu sözlerle açıklıyor:

Her balina tarafından tutulan ortalama Bitcoin dengesi aslında biraz azalıyor. Başka bir deyişle, bireysel balinalar ortalama olarak zenginleşmiyorlar ama daha fazla balina piyasada yer almaya başlıyor.

Öte yandan balina sayısındaki artışın sebebinin yeni yatırımcılar değil de borsalardaki varlıklarını çeken ve tek bir yerde toplayan eski yatırımcılar olması boğa beklentisinin artmasını sağlıyor. Çünkü varlıkların borsalardan çekilmesi ve birikim aşamasına geçilmesi, yatırımcıların kısa vadede satış yapma niyetinde olmadığını gösteriyor.

“13 Mart’ta Satın Aldılar”

Ortaya çıkan bilgilere göre muhtemelen Bitcoin balinaları 12 Mart’ta yaşanan çöküşün ardından 13 Mart’ta en düşük seviyede satın alma yaptı. Böylece en düşük seviyelerden satın alan balinalar BTC’lerini uzun vadede saklamak için borsalardan çekerek kendi cüzdanlarına ya da farklı depolama yöntemlerine taşıdı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.