Bitcoin Balinalarının Sayısı 2017’deki Rakamlara Ulaşıyor

Bitcoin Balinalarının Sayısı 2017’deki Rakamlara Ulaşıyor

“Bitcoin balinaları” olarak adlandırdığımız ve çok büyük sayıda Bitcoin (BTC) sahibi olan yatırımcıların sayısı 2017 yılında 20.000 doların gördüğü dönemde rekor seviyeler ulaşmıştı. Elde edilen veriler Bitcoin balinalarının sayısının yeniden o dönemdeki rekor seviyeler yaklaştığını gösteriyor.

Bitcoin Balinaları

Glassnode’un 15 Haziran tarihli “The Week On-Chain” adlı raporuna göre, Ocak 2020’den bu yana 1.000 ya da daha fazla miktarda miktarda BTC sahibi olan Bitcoin balinalarının sayısında istikrarlı bir büyüme var.

Bunların yanında Glassnode şu anda Bitcoin balinalarının sayısının 1.882 olduğunu ve bu rakamın 20.000 dolar görülmeden önceki Eylül 2017’deki rakama çok yakın olduğunu ifade ediyor. Ayrıca Bitcoin fiyatının 420 dolar seviyesinde olduğu Mart 2016’da da hemen hemen aynı sayıda Bitcoin balinasının bulunduğunun da altı çiziliyor.

Glassnode konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “BTC’nin fiyatı şimdi bu balinaları ilk gördüğümüzden 20 kat daha fazla, bu da balinalar tarafından daha fazla servetin tutulduğuna işaret ediyor. Bununla birlikte, her balina tarafından tutulan ortalama bakiye bu dönemde azaldı, böylece balinalar aslında 2016’dan daha az BTC ve 2017’den daha az servet (USD cinsinden) taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Piyasaları Harekete Geçirme Gücü

Nisan ayında elde edilen veriler, Bitcoin balinalarının genel itibari ile HODL olarak hareket ettiğini ve sahip oldukları Bitcoin’i yaklaşık olarak beş yıl hareket ettirmediğini ortaya koymuştu. Bu verilere göre balinalar önemli bir düşüşle karşılaşsalar bile Bitcoin’lerine dokunmuyor. Örneğin; 12 Mart’ta yaşanan çöküş sırasında balinaların neredeyse hiç biri Bitcoin’lerini hareket ettirmedi.

Bununla birlikte balinalar hala BTC’nin fiyatını önemli ölçüde etkileme yeteneğine sahip. 15 Haziran’da, BTC balinalarının hareketi ile Bitcoin fiyatı bir anda 9.000 doların altını gördü.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.