Bitcoin Artışa Geçti: Sonunda Zincirler Kırılıyor Mu?

İlayda Peker

Lider kripto para biriminin fiyatı uzun süre sonra 9.000 ile 9.300 dolar arasındaki fiyat sıkışıklığını kırdı ve Bitcoin (BTC) 9.395 dolara kadar yükseldi.

9.300 Dolar Kırıldı

Çok uzun zamandır Bitcoin fiyatı 9.000 dolar ile 10.000 dolar aralığında stabil bir şekilde hareket ediyor olsa da fiyat son zamanlarda 300 dolarlık bir aralıkta sıkışmıştı. Bu sıkışıklık ile birlikte volatilitede de büyük düşüşler görüldü ve bu durumun fiyatı nereye götüreceği tartışmalara yol açtı.

Bazı analistler bahsi geçen durgunluğun büyük bir düşüşe yol açacağını dile getirirken bazıları da boğa piyasasının katalizörü olacağını ifade ediyordu. Ancak Bitcoin bugün 30 dakikada 100 dolarlık bir artış kaydederek yükseliş yönünde hamle yaptı.

Bitcoin’in yükselmesi BitMEX‘te 23 milyon dolarlık short pozisyonun da kapatılmasına sebep oldu. Yani BitMEX’te düşüş bekleyen yatırımcılar bu düşüncelerin dakikalar içinde vazgeçmiş oldu. Bununla birlikte ortaya çıkan bilgilere göre 192 yatırımcı pozisyonlarını short’tan long’a çevirdi.

Fiyat artışı beraberinde piyasa değerinde de artışı getirdi. Bitcoin piyasa değeri fiyat ile birlikte 172 milyar dolara yükseldi ve yazının yayına hazırlandığı sırada da artışın devam ettiğini görüyoruz. Ayrıca 100 dolarlık artışla birlikte Bitcoin’in piyasa hacminde de yükseliş yaşandı. Piyasa hakimiyeti yaklaşık olarak %62.4’e kadar çıktı.

Altcoin’ler Ne Durumda?

Artık Bitcoin’in artışının altcoin’leri de pozitif etkilediğini piyasayı takip eden herkes biliyor. Bitcoin’de yaşanan ani artışla birlikte altcoin’lerin de çeşitli yükselişler elde ettiğini ifade edebiliriz. Örneğin; piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci altcoin olan Ethereum (ETH) %2.49 artarken, Bitcoin Cash (BCH) %2.32, Bitcoin SV (BSV) %3.76 ve Litecoin (LTC) %3.76 artmış oldu.

Aslında Bitcoin Cash ve Litecoin’in fiyat artışının Bitcoin’den bağımsız olarak Grayscale açıklamalarından da etkilendiği düşünülebilir.Çünkü yapılan açıklamalara göre ilk Grayscale Litecoin Trust ve Grayscale Bitcoin Cash Trust ürünleri FINRA’dan alınan izin ile birlikte ilk kez halka açık olarak listelenecekler.

Şu an için net bir açıklama yapmak için her ne kadar erken olsa da Bitcoin konsolidasyon sürecinin ilk hamlesini artış yönünde yapmış gibi görünüyor.Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ünlü Analist: Trump Bitcoin’in Boğa Piyasasını Başlatabilir!

Sonraki Haber

Bitcoin’in Büyük Artışının Katalizörü Ne Olacak?

İlgili Haberler