Bitcoin Artık Gazetelerde!

Bitcoin Artık Gazetelerde!

Mike Novogratz’ın kurucusu olduğu Galaxy Digital, bir gazeteye büyük bir reklam verdi ve “Bitcoin alın” çağrısında bulundu. Galaxy Digital’in bu hamlesi Grayscale Investments’ın geçmişte yaptığı reklam hamlesini anımsatıyor.

Bitcoin Reklamı

Bahsi geçen reklam, dün Financial Times’da tam sayfa olarak yayınlandı. Reklam metninde ise “Şimdi Bitcoin’e yatırım yapma zamanı” ifadeleri kullanıldı. Financial Times’ın 2019 yılındaki rakamlarla 1 milyonun üzerinde aboneye sahip olduğu ve abonelerin %18’inin “zengin” olduğu göz önünde bulundurulduğunda aslında bu reklam hamlesinin önemli olduğu düşünülebilir.

Bunların yanında Grayscale, 10 Ağustos’ta iş ve finans üzerine olan kanallarda 30 saniyelik bir reklam yayınlamaya başladı. Dolayısıyla Galaxy Digital’in basılı reklam metninin yayınlaması da TV reklamlarının hemen arkasından gelmiş oldu.

Ancak birçok isim Grayscale’in reklamını ciddi şekilde eleştirdi. Çünkü açıklamalardan önce Bitcoin yatırımının insanları zengin yapabileceği yönünde ibareler bulunuyor. Bu zenginlik vaadi ise Bitcoin’in yanlış tanıtılması olarak değerlendiriliyor.

Galaxy Digital’in Hamlesi

Her ne kadar Financial Times’ın okuyucu kitlesi çok geniş olsa bunların önemli bir kısmını varlıklı insanlar oluştursa da bazı Twitter kullanıcıları Galaxy Digital’in bu reklam hamlesini “modası geçmiş” bir girişim olarak eleştirdi.

Bir Twitter kullanıcısı Ryan Leonard, “Geleceği düşündüğümde, kesinlikle yazılı medyayı düşünüyorum.” sözleriyle konuya şaka yollu yaklaşırken, Brett Dawidowski, “Bu reklamın gazetede olması biraz ironik.” sözlerini kullandı. Bunun yanında tabii ki reklamı beğenenler de vardı. Örneğin; Cryptotothemoon, “Bu basılı reklam Grayscale TV reklamından daha güçlü.” yorumunu yaptı.

Öte yandan reklam metninde kullanılan “Bitcoin, 3, 5 ve 10 yıllık dönemlerde tüm önemli varlık sınıflarından daha iyi performans gösterdi.” sözleri de dikkat çeken başka bir nokta olarak yer alıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.