Bitcoin Ağı Enerji Tüketimi Bilmecesinin Yanıtı Elon Musk Olabilir Mi?

İlayda Peker

Bitcoin, her türden ve farklı alanlardan uzmanları, şüphecileri ve eleştirmenleri üstüne çeken sürekli bir tartışma konusudur. Ekonomistler Bitcoin’e balon diyor, yatırımcılar fare zehiri diyor ve çevreciler yavaş yavaş gezegeni öldürdüğünü iddia ediyor.

Energy FUD (korku, belirsizlik ve şüphe), çalışması için güç gerektiren karmaşık, proof-of-work fikir birliği algoritması nedeniyle kripto para birimi için kolay bir hedeftir ancak Bitcoin yatırımındaki nispeten yeni bir rakama göre enerji FUD’sini dağıtmanın cevabı Elon Musk’ta yatıyor. Ama neden?

Bitcoin Ağı Enerji Tüketimi Bilmecesi

Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından on yıldan daha uzun bir süre önce ilk kez tanıtıldığında, dünyada buna benzer başka hiçbir şey yoktu. Bugün binlerce kripto para birimi, tümü Bitcoin ağı ile başlatılan orijinal Blockchain teknolojisinin bir biçimine dayanıyor.

Satoshi, geçmişte dijital nakit piyasaya sürme girişimlerini engelleyen çift harcama sorununu çözmek, ağın kendisini ve varlıklarını merkezilikten uzak tutmak için proof-of-work algoritmasını projeye ekledi.

Öte yandan madencilik, enerjiyi bu sistemi çalışır durumda tutmak için gerekli hesaplama gücüne dönüştürmenin yoğun bir işlemidir. Bitcoin ağı büyüdükçe, daha fazla bilgi işlem gücü ve bu nedenle onu ilerletmek için enerji gerekir.

Ağ artık İsviçre ve Arjantin gibi küçük ülkelerden daha fazla enerji tüketiyor ve büyüdükçe enerji talebi de artacak. Bitcoin’in benimsenmesinin son zamanlarda neredeyse bir gecede artması çevrecilerin alarm durumuna geçmesine neden oldu. Ancak bu göründüğü kadar kötü değil. Aslında bir CEO enerji FUD’sine kesin olarak cevap olabilir.

Enerji Korkusunun Yanıtı Musk’ta Mı?

Elon Musk, istese de istemese de artık kripto ile eşanlamlı hale geldi. Tesla ve Space X CEO’su yıllardır Twitter’da Bitcoin ve Dogecoin hakkında konuştu ve konuşmaya devam ediyor.

Buna ek olarak Musk’ın CEO’su olduğu Tesla geçtiğimiz günlerde önemli bir BTC satın alımını açıkladı ve enerji tasarrufu odaklı şirket, şu anda kurumsal hazine stratejilerinin bir parçası olarak kripto para birimini bir yatırım olarak tercih etti.

Bitcoin alanında popüler bir isim olan Anthony Scaramucci, Musk’ın kripto sektörünü çevreleyen ve devam eden enerji korkusu ile ilgili herhangi bir iddiaya en iyi cevap olduğunu söylüyor.

Scaramucci, hiçbir canlı insanın gezegeni iklim değişikliğine karşı korumak için Musk’tan fazlasını yapmadığını iddia ediyor ve çevreye bu kadar zararlı bir şeyi destekleyeceği fikrinin saçma olduğunu ifade ediyor.

Bunun yerine Musk’ın geleceği farklı bir bakış açısıyla gördüğünü ve yenilenebilir enerjilerin Bitcoin’in devam etmesini sağlayan mevcut çevreye zararlı madencilik süreçlerinin yerini alacağını belirtiyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: BTC Fiyatında Önemli Seviyeler – 20 Mart 2021

Sonraki Haber

Kripto Para Piyasasında Düşüş Sürerken XRP Fiyatı Yükseliyor

İlgili Haberler