Bitcoin Adresi Nedir?

Bitcoin Haber

Bir Bitcoin (BTC) adresi, söz konusu kripto para biriminin gönderilebileceği eşsiz (unique) bir tanımlayıcı olarak açıklanabilir. İnsanlar bu adrese aynı itibari paraların banka hesaplarına IBAN numaralarına para gönderildiği gibi BTC gönderebilirler. Buna rağmen Bitcoin adresinin kalıcı olması amaçlanmaz ve bunun dijital cüzdanlardaki gibi bakiyeye sahip olma özelliği de yoktur. Bu yazımızda; bitcoin adresi kime ait, bitcoin adresimi nasıl öğrenebilirim, Bitcoin Cüzdan ne? bitcoin giriş nasıl yapılır? Bitcoin hesabı açma Türkiye gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bitcoin Adresi Açma

Adresin kendisi 26 ile 35 alfanümerik ifade içerir. Bitcoin adresinin standart formatı P2PKH (pay to public key hash) olarak bilinmektedir. Dijital cüzdanlar veya Bitcoin istemcileri kriptografik işlemler aracılığıyla yeni adresler oluşturur. Yazılım asimetrik bir şifreleme algoritması kullanarak yeni bir özel anahtar (private key) oluşturur ve daha sonra halka açık olarak görüntülenebilen genel anahtarı (public key) yani adresi, özel anahtardan türetir. Kullanıcı özel anahtarı ile bu adrese giriş yapar ve aslında adresini onaylamış olur.

Bitcoin Adresi Öğrenme

Bit Bitcoin cüzdanı oluşturduğunuz zaman buna bağlı olarak bir de Bitcoin adresi yaratılmış olur. Yukarıda belirtildiği gibi 26 ile 35 alfanümerik ifadeyi içeren bu adresleri ilgili uygulama üzerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu uzun ifadeyi kullanmak zor olacağı için oluşturulan QR kodu da kullanabilirsiniz.

Bitcoin Adresi Kime Ait

Oluşturulan Bitcoin adresleri, bilgilerinizi paylaşmadığınız sürece yalnız size ait oluyor. Adreslerin anonim olması ise sanıldığı gibi Bitocin’in yasadışı işlerde kullanıldığı anlamına gelmiyor.

BTC Cüzdan Adresi Nedir?

BTC ilk icat edildiğinde insanlar bir IP adresine de para gönderebilmekteydi. Bu kullanışlı bir yol olsa da, bunun aracılar için saldırı riski taşıdığı fark edildi ve yöntem daha sonra Bitcoin adresi kullanma yöntemiyle değiştirildi ve bunun daha güvenli olduğuna karar verildi. Temelde birçok diğer kripto para birimi de fon transferi için benzer bir yöntem kullanmaktadır.

Bitcoin adresleri ve cüzdanları hakkında daha detaylı bilgi almak için teknik olarak oldukça kapsamlı olan şu yazımıza göz atabilirsiniz.

Bitcoin Adresi Nereden Alınır?

Herhangi bir borsa ya da cüzdan uygulaması aracılığıyla bir cüzdan açtığınızda otomatik olarak Bitcoin adresi de oluşturulmuş oluyor.

Bitcoin Adresi Kaç Haneli?

Oluşturulan Bitcoin adresleri 26 ile 35 haneden oluşuyor ve hem rakamları hem harfleri içeriyor.

Bitcoin Adresi Oluşturma

Bitcoin adreslerinizi kripto para borsaları aracılığı ile ya da cüzdan uygulamaları ile oluşturabilirsiniz…

 Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

1 Bitcoin Nasıl Alınır?

Sonraki Haber

Bitcoin Transferi Nasıl Yapılır?

İlgili Haberler