Bitcoin Açık Pozisyon Piyasasının Hakimi Hangi Borsa?

Bitcoin Açık Pozisyon Piyasasının Hakimi Hangi Borsa?

Ortaya çıkan son verilere göre Deribit, Bitcoin açık pozisyon piyasasında %63 ile hakim platforma olarak yer alıyor. Skew tarafından Perşembe günü sağlanan veriler, Panama merkezli kripto türevleri borsasının 26 Haziran’da sona erecek yaklaşık 73.634 adet BTC opsiyon sözleşmesine sahip olduğunu ortaya koydu. Mevcut oranlara göre, opsiyon piyasasında en yüksek değer yaklaşık 675.3 milyon dolar.

Ayrıca Deribit, 26 Haziran’da da sona erecek olan 71.4 milyon dolar değerinde Ethereum opsiyon sözleşmesine de ev sahipliği yapıyor. Borsa, mevcut açık pozisyon toplamının 1.4 milyar dolar seviyesini işgal ettiğini doğruladı.

Bunların tüm borsalardaki toplam ödenmemiş sözleşme sayısı 2 milyar dolar değerinde. Buna, Deribit’ten daha iyi düzenlenmiş bir platform olan ancak yalnızca 80 milyon dolarlık açık pozisyonu  bulunan ABD merkezli Chicago Ticaret Borsası da (CME) dahil.

Borsa Farkları

2019’da Deribit, tüm türev piyasasının yüzde 95’inden fazlasını ele geçirerek hakimiyetini kanıtlamıştı. Bu da düzensiz borsaların, Intercontinental Exchange’in Bakkt’i ve CME gibi yeni gelen ve düzenleme dostu platformlara kıyasla daha tercih edilir olduğunun ifade edilmesine sebep olmuştu.

Bununla birlikte, Deribit’in kripto opsiyon piyasası üzerindeki sürekli hakimiyeti, bireysel yatırımcıların hala ABD dışı borsalarda işlem yapmayı tercih ettiğini de ortaya koyuyor. Bununla birlikte Deribit’in 0.10 BTC’ye kadar düşük değerde işlem yapmaya izin vermesi de platformu bir adım öne çıkarıyor. Örneğin; CME’de alt limitin 5 BTC olduğunu görüyoruz.

Bitcoin Sözleşmeleri

Geriye dönük olarak opsiyon sözleşmeleri yatırımcılara temelde Bitcoin‘i belirli bir fiyattan satın alma veya satma taahhüdü verme hakkı veriyor. Böylece call options’ı kullanan kişiler, kripto para birimini sözleşme bitiş tarihinden önce, önceden belirlenmiş bir fiyatta satın almayı bekliyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.