Bitcoin ve İnternet: Nasıl Bir İlişki Söz Konusu?

Bitcoin Haber

Bitcoin çoğunlukla internete benzetiliyor ve şu andaki aşamasının internetin 1980’ler ve 90’larda yaşadığı aşamayla aynı olduğu belirtiliyor. Bu argüman aslında bir sır ya da karşı çıkılan bir durum değil. Kripto para piyasasındaki birçok isim Bitcoin ve internet arasında ciddi benzerlikler olduğunu ifade ediyor.

Bitcoin Gerçekten İnternete Benziyor Mu?

Placeholders’ın kurucu ortağı olan Chris Burniske, internetin 1973 yılında, mosaic browser’ın 1993’te kullanıcıyla buluştuğunu dolayısıyla 2009 yılında piyasaya sürülen Bitcoin ve Blockchain’in daha zamanı olduğunu ifade ediyor.

Bunun yanında Adamant Capital’in kurucu ortağı Tuur Demester, Bitcoin’in 1990’lı yılların başındaki internet kadar ciddiye alınması gerektiğini ifade ediyor.

Ayrıca önemli bir kripto para ve Blockchain yatırımcısı olan Roger Ver, doğrudan Microsoft’tan yaptığı bir alıntı ile, “Blockchain (Bitcoin) internet kadar önemli olma potansiyeline sahip” açıklamasını yapıyor.

Bu düşünceler gerçekten doğru. 1990’lardaki internet, gerçekten bir çok yönden Bitcoin ve Blockchain için iyi bir tarihsel analog olarak karşımıza çıkıyor. Blockchain teknolojisi tıpkı internet gibi dünyayı değiştirme potansiyeline sahip. Bu yüzden internet ile sıklıkla karşılaştırılması çok normal.

Ayrıca Blockchain teknolojisi ve Bitcoin ile ilgili açıklamalar yapanlar özellikle internet karşılaştırılması yapmayı çok seviyor. Çünkü iki teknolojik gelişme de büyüme açısından gerçekten benzer bir yol izliyor.

Bu konuya aşina kişiler 1990’lı yıllarda internet için de bir balon olduğu ve yakında patlayacağı yönünde söylemlerin sıklıkla dile getirildiğini hatırlayacaktır. Yine aynı Blockchain teknolojisinde olduğu gibi 1990’lı yıllarda internete de çok büyük yatırımlar yapılıyor ve güvenen sayısı git gide artıyordu.

Tüm Projeler Başarılı Olur Mu?

90’lardaki internet döneminde olduğu gibi Blockchain konusunda da gelecekte birçok başarısız proje geliştirildiği görülecek. Her ne kadar Blockchain ve Bitcoin eko sisteminde muazzam bir büyüme yaşansa da her proje kendisini geleceğe taşımayı başaramayacak. Yine de büyük firmaların Blockchain teknolojisine yatırım yaptığını ve bu teknolojiye önem verdiğini göz önünde bulundurmak gerekir.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BTC Nedir Neden Önemlidir?

Sonraki Haber

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

İlgili Haberler