Bitcoin 7.000 Doların Altını Gördü, Düşüşün Sebebi Ne?

Bitcoin 7.000 Doların Altını Gördü, Düşüşün Sebebi Ne?

Bitcoin dün akşam saatlerinde çok kısa sürede yaklaşık olarak yüzde dörtlük bir düşüş yaşayarak 7.000 dolar seviyesinin altını gördü. Piyasa uzun zamandır 7.100 dolar ile 7.500 dolar arasında gidip geliyordu ve analistler artık piyasada bir hareketlenme bekliyordu. Bitcoin bu hareketi aşağı yönlü gerçekleştirmeyi tercih etti. Yazının yayına hazırlandığı sırada 6.945 dolar seviyesinden işlem gören lider kripto para 6.800 dolar seviyesine kadar geriledi.

Sebep Ne Olabilir?

Aklıma gelen ilk sebeplerden birisi, Çin’in Blockchain ve kripto para adımlarının beklenenin tam tersi etki yapmış olması… Kripto para piyasasının sürprizlerle dolu olduğu ve zaman zaman beklenen hareketlerin beklenen zamanda gerçekleşmediği bir sır değil. Çin’in merkez bankası dijital para birimi piyasaya sürmeye hazırlandığı şu günlerde Bitcoin’in bir satış baskısıyla karşılamış olabileceği ihtimali var…

Bunun yanında Avrupa Birliği’nin kara para aklama ve müşteri tanı prosedürleriyle ilgili 2020 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan 5AMLD yasaları bazı şirketlerin kapanmasına sebep oldu. Çünkü şirketler bu yasalarla birlikte müşterilerinin gizliliğinin tehlikeye gireceğini belirtti ve bu sebeple kapanma kararı aldıklarını açıkladı. Bu kararı alan şirketler arasında Simplecoin, Chopcoin ve The Bottle Pay yer alıyor. Şirketlerin kapanma kararı sadece kendi müşterileri üzerinde bile olumsuz hava yaratsa da bu durum piyasayı etkilemiş olabilir…

Öte yandan sanırım bu düşüşte en büyük etkisi olan olay bir ponzi şeması…  Zaman zaman ponzi şemalarının da fiyatlar üzerinde etkili olduğunu biliyoruz. Bazı analistlere göre son düşüşün sebebi PlusToken adlı bir dolandırıcılık girişimi olabilir. Chainalysis’in paylaştığı bir rapora göre PlusToken, bu düşüşten hemen önce 20.000 BTC yani yaklaşık olarak 137 milyon dolar ve 790.000 ETH yine yaklaşık olarak 102 milyon dolar değerinde satış gerçekleştirdi. Dolayısıyla uzmanlara göre bu düşüşün sebebi PlusToken dolandırıcılık girişimi olabilir.

Gerçekten dolandırıcılık girişimlerinin bu büyük hamleleri insanları satış baskısıyla karşı karşıya bırakabiliyor. Çünkü insanlarda bir korku oluşuyor ve daha fazla kaybetmeden ellerindeki varlıkları çıkarmak istiyorlar.

Altcoin’ler de Etkilendi

Bitcoin’de yaşanan düşüşten altcoin’ler de genellikle her zaman etkileniyor. Tabii bu durum artışın yaşandığı dönemler için de geçerli… Hatta genel itibariyle altcoin’lerin yaşadığı düşüş, Bitcoin’den daha fazla oluyor.

Bunun bir örneğini bugün yine görmüş olduk. Bitcoin yaklaşık olarak yüzde dörtlük bir düşüş sergilerken Ethereum %6’nın üzerinde, Binance Coin %7’nin üzerinde ve Ripple da yine %6’nın üzerinde düşüş sergiledi.

Aslında insanlar yılın son günlerinde yaşanacak artışla bir nevi piyasadan yılbaşı hediyesi almayı bekliyordu. Ancak şu an için gidişat tam tersi yönde görünüyor. Yine de kripto para piyasasının anlık hareketlerle ünlü olduğu ve yirmi dört saat sonra fiyatın nerede olacağının kesin olarak belli olmadığını unutmamak gerekir…

Belki Bitcoin yılın son günlerinde bir sürpriz yapar…

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.