Bitcoin 30.000 Doları Geri Aldı: ETH, DOT ve Altcoin’lerde Son Durum 

Bitcoin Haber

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler‘in bir kongre oturumunda kripto para birimlerine yaklaşımı da dahil olmak üzere getirmeyi planladığı bir dizi düzenleme nedeniyle eleştirilmesinin ardından Bitcoin Çarşamba sabahı Asya’da 30.000 ABD Dolarının üzerine çıktı ve Ether değer kazandı. Gensler, kripto platformlarına karşı açtığı para cezaları ve davalar nedeniyle geri adım atarken, stabilcoin olmayan ilk 10 token’ın tümü değer kazandı. Polkadot kazananlara öncülük etti.  

Bitcoin ve 30.000 Doların Önemi 

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin, Hong Kong’da sabah 09:00’a kadar 24 saat içinde %3,30 artışla 30.248 ABD Dolarına yükseldi. SEC’in Bittrex borsasına dava açmasının ardından bu hafta 30.000 ABD Dolarının altına düşmesine rağmen, 584 milyar ABD Doları piyasa değeriyle dünyanın en büyük kripto para birimi bu yıl şimdiye kadar %80’den fazla değer kazandı.  

Ether %1,21 artışla 2.100 ABD Dolarına yükseldi ve son yedi günde %11,15 değer kazandı. Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi son beş gündür 2.100 ABD$ civarında dalgalanıyor. Zincir içi analiz şirketi CryptoQuant’ın verileri, 13 Nisan’da blok zincirinin Şangay yükseltmesinin ardından kripto borsalarında Ethereum ile ilgili alımlarda bir düşüş olduğunu gösterdi. 

Polkadot, %3,38 artışla 6,89 ABD dolarına yükselerek ve haftalık %7,11 artışla kazananlara öncülük etti. 

Salı günkü Kongre oturumunda SEC’den Gensler, hazırlanan ifadesinde “kripto tokenlerin büyük çoğunluğunun menkul kıymet olduğunu” söyledi ancak Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry tarafından sorulduğunda Ether’in bir menkul kıymet mi yoksa emtia mı olduğu sorusundan kaçtı. 

Duruşma öncesinde, McHenry liderliğindeki komitedeki tüm Cumhuriyetçiler, SEC’in dijital varlıklara yaklaşımına ilişkin bir mektupta Gensler’i eleştirerek, “SEC’in dijital varlık piyasası katılımcılarını, ne temel teknolojiyle uyumlu ne de uygulanabilir olan düzenleyici çerçevelere zorladığını çünkü firmaların faaliyetlerinin bir menkul kıymet teklifi içermediğini” ve “kayıt yaptıranların eksikliğinden sorumlu tutulacak tek kuruluşun SEC’in kendisi olduğunu” söyledi. 

XRP haftalık %2,80 kazançla %3,17 artışla 0,5285 ABD Dolarına yükseldi. Kripto ödeme platformu XRP tarafından desteklenen Ripple Labs, düzenleyicilerle anlaşmazlık içinde olan kripto ile ilgili başka bir platformdur. SEC, Aralık 2020’de Ripple‘ın kayıtsız bir menkul kıymet olarak XRP’de 1,38 milyar ABD doları sattığını iddia eden bir dava açtı. Dava halen bir ABD mahkemesinde görülüyor ve bu yıl içinde bir karar çıkması bekleniyor. 

Genel Kripto Piyasası Görünümü 

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu son 24 saatte %2,29 artarak 1,28 trilyon ABD dolarına yükseldi. Son 24 saatteki toplam işlem hacmi %5,53 artışla 46,85 milyar ABD dolarına ulaştı. 

NFT piyasasında, Forkast 500 NFT endeksi Hong Kong’da sabah 09:00’a kadarki 24 saatte %0,32 artışla 4.061,33’e yükselirken, haftalık kazanç %2,04 oldu. Endeks, küresel NFT piyasasının performansının vekil bir ölçüsüdür ve herhangi bir günde 500 uygun akıllı sözleşmeyi içerir. Forkast.Labs çatısı altında Forkast.News’in kardeş şirketi olan CryptoSlam tarafından yönetilmektedir. 

Forkast Labs NFT Stratejisti Yehudah Petscher, NFT’lerin ABD doları cinsinden ortalama satış fiyatının Nisan ayında arttığını, 1 Nisan’da 110 ABD doları civarındayken Çarşamba günü 131 ABD dolarının üzerine çıktığını ve bunun kripto para birimlerindeki genel ralliye atfedilebileceğini söyledi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Shiba Inu (SHIB) Yükseliş Momentumu Çiziyor, Muhtemel Tetikleyiciler 

Sonraki Haber

Gensler’in Açıklamaları Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkileyecek? 

İlgili Haberler