Bitcoin 2020 Rekorunu Kırdı: 14.000 Dolar Ne Zaman Görülecek?

Bitcoin 2020 Rekorunu Kırdı: 14.000 Dolar Ne Zaman Görülecek?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) gece 11.000 doları geçti ve 11.400 dolar sınırına ulaştı. Böylece 2020’de görülen en yüksek seviye olan 11.042 dolar seviyesi geride kalmış oldu.

Bitcoin Fiyatı

Uzun süredir bir konsolidasyon sürecinde olan ve hangi yöne doğru bir hamle yapacağı büyük bir tartışma konusu haline gelen Bitcoin, geçtiğimi hafta Salı günü artış beklentisi içindekileri haklı çıkardı ve 9.300 dolarlık sınırı kırdı. 1 hafta boyunca sağlam adımlarla artışını devam ettiren Bitcoin, gece saatlerinde 11.394 dolara kadar yükseldi. Bu da 2020 yılının rekorunun kırılmasını sağladı.

Şimdi ise Peter Schiff gibi Bitcoin eleştirmenleri bu yükselişin gerçek bir yükseliş olmadığını, düşüşün yakın zamanda başlayacağını ve Bitcoin yatırımcılarının üzüleceğini dile getirseler de BTC artışını devam ettiriyor gibi görünüyor. 11.000 dolar üzerine çıktıktan sonra bir geri çekilme yaşayan Bitcoin hala 24 saatlik dilimde %7’nin üzerinde artışla ilerliyor ve yazının yayına hazırlandığı sırada 11.000 dolar sınırın 10.997 dolardan işlem görüyor.

Artış Devam Edecek Mi?

Analistlere göre güncel küresel durum değerlendirildiğinde artışın devam etmesi bekleniyor. Özellikle koronavirüs salgını sonrasında sürekli para basan ve ekonomide günü kurtarmak için çaba sarf eden hükümetlerin bu çabalarının eninde sonunda kötü sonuçlanacağının farkına varan vatandaşlar varlıklarını güvenli limanlara transfer etmeye başladı.

Öte yandan Amerika ve Çin arasında süregelen ve gittikçe şiddetlenen gerilim de hem Amerikalı hem Çinli vatandaşları geleneksel paralardan uzaklaştırarak ya uzun süredir güvenilen altın ya da hükümet kontrolü olmayan Bitcoin’e yönlendiriyor.

Ayrıca analistlerin açıklamalarına göre teknik göstergeler de Bitcoin için artış sinyalleri vermeye başladı ve uzun süre sonra analistler yavaş yavaş bu konuda fikir birliğine varıyor gibi görünüyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında Bitcoin’de 1 hafta önce başlayan artışın devam etmesi ve hatta bir boğa koşusuna dönüşmesi bekleniyor. Ancak tabii ki her zaman belirttiğimiz gibi boğa piyasası sırasında bile yatırım yaparken dikkatli olmakta fayda var.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.