Bitcoin 16.000 Dolar Sınırına Dayandı: Sırada Ne Var?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi 8 Ocak 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve FOMO bir kez daha piyasaya hakim olurken 15.980 dolar ile 16.000 dolar sınırına dayandı. Tradingview.com’a göre, son 24 saatte %12’den fazla artış gösteren Bitcoin (BTC) fiyatları 33 ay sonra en yüksek seviyelerine ulaştı ve bugün Asya piyasalarında erken işlem saatleri sırasında 15.980 dolara ulaştı.

Bitcoin Artış İvmesi

Ocak 2018’in başlarında Bitcoin, 16.100 dolardan iki kez haftayı kapatmıştı. Bu sebeple 16.000 dolarlık seviye bir direnç noktası olarak işlem görebilir. Ancak BTC bu seviyede tutunmayı başarabilirse tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru giden yolda büyük bir zorluğu daha geride bırakmış olacak.

Grafik desenleri ise şu anda Kasım 2017’nin sonlarında, BTC’nin sadece üç hafta içinde 7.000 dolardan 16.000 dolara hızlı bir çıkış yaptığı dönemi anımsatıyor. Analistlere göre BTC şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinin sadece %20 altında bulunuyor ve tam toparlanmaya sadece 16 gün var.

Bununla birlikte tam olarak bu noktada bazı yatırımcılar karlarını almak isteyebilir ve bu da küçük bir geri çekilmeye neden olabilir.

Bunlara ek olarak “Korku ve Açgözlülük Endeksi” şu anda 90’da yani “aşırı açgözlülük” bölgesine girmiş durumda.  “Korku ve Açgözlülük Endeksi” en son Haziran 2019’da, Bitcoin 2019’un en yüksek seviyesi olan 14.000 dolara ulaştığında 92’yi görmüştü. Dolayısıyla endeksin yüksek seviyelerinin üzerinden 1 yıldan fazla bir süre geçmiş oldu.

“Sakin Olun!”

Milyarder eski serbest yatırım fonu yöneticisi Mike Novogratz gibi tecrübeli yatırımcılar mevcut dönemdeki gibi kazanç dönemlerinde yatırımcıların sakin olmasını ve sadece beklemesini tavsiye ediyor. Novogratz konuyla ilgili açıklamalarında, “Bir boğa piyasasında yapılacak en zor şey beklemektir. Arkadaşım Paul Jones buna ‘kazancın acısı’ diyor. Bu bir BTC boğa piyasası. Sizin işiniz ise sadece oturmak ve telefonunuzu kilitlemek.” ifadelerini kullanıyor.

Öte yandan Joe Biden, sayımın neredeyse tamamlanmasıyla Donald Trump üzerindeki galibiyetini ilan etti ve bazı analistlere göre ABD seçim sonuçları bu haftaki ralli için katalizör olmuş olabilir.

Ancak Morgan Creek Digital kurucu ortağı Anthony Pompliano gibi isimler, Bitcoin’in kimin başkan olduğu ile ilgilenmediğini ifade ediyor. Dolayısıyla Bitcoin’in 15.000 doların üzerine çıkmasının ABD seçimleri ile ilgisi olsa da Biden ya da Trump ile ilgisinin olmadığı düşünülüyor.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ETH Fiyatı: Ethereum Bu 3 Sebeple 500 Doları Görecek!

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Yine Kazandırdı: Bu Şirket’in 3. Çeyrek Geliri %1.100 Arttı!

İlgili Haberler