Bitcoin 10.000 Doların Üzerine Çıkmayı Başardı!

İlayda Peker

2020 yılı tüm dünya için çok hızlı başladı ve aynı hızda da ilerliyor gibi görünüyor. Çekirge istilası, koronavirüs salgını, Avustralya yangını, ülkemizde Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremler, Van’daki çığ felaketi, ABD ile İran arasındaki gerilim ve ABD ile Çin arasında hala devam eden yüksek tansiyon yalnızca 5 ayda yaşadığımız ve adeta film senaryosu gibi bir yıla başlamamıza sebep olan olaylar olarak nitelendirilebilir.

2020 Bitcoin’i Nasıl Etkiledi?

Tüm bu olaylar haliyle hem sosyal hem ekonomik alanda da etkisini gösterdi ve tüm dünya olarak 2020 yılını ekonomik durgunluk içinde ve finansal kriz ile geçiriyoruz. Yaşanan bunca kötü durum arasında bir yandan da ekonomilerini ayakta tutmaya çalışan ülkeler çareyi para basmakta buldu. Ama şu anda bu durumun gelecekte getireceği sonuçlar düşünülmeden günü kurtarmak için hareket ediliyor gibi görünüyor. Dolayısıyla mevcut ekonomik krizin gelecekteki etkilerinden çekinen kişiler yatırımlarını “güvenli liman” varlıklarına taşıyor. Muhtemelen Bitcoin’i 10.000 doların üzerine taşıyan temel nedenlerden biri de bu.

Bununla birlikte Bitcoin blok ödülü yarılanmasının da etkileri görülmeye başlamış olabilir. Blok ödülü yarılanmaları tarihsel olarak her zaman lider kripto para biriminin fiyatını yükselten gelişmeler olarak karşımıza çıkıyor. Ancak ekonomik kriz içinde Bitcoin’in fiyatının hem düşeceği hem artacağı yönünde birçok yorumla karşılaşmıştık. Şimdilik Bitcoin’in yukarı yönlü fiyat hareketi tercih ettiğini görüyoruz. Tabii ki bunun üzerinde 2020 yılında yaşanan tüm olayların etkisi olduğunu unutmamak gerekiyor.

Öte yandan gece saatlerinde artışa geçen Bitcoin fiyatı 10.380 dolara kadar ulaştıktan sonra yaşadığı geri çekilme ile yazının yayına hazırlandığı sırada 10.095 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Altcoin’ler Ne Durumda?

Piyasadaki Bitcoin artışını takiben altcoin’lerde de gözle görülür artışlar yaşanıyor ve grafiklerin yeşile büründüğünü söylesek yanılmış olmayız. Piyasa hacmi bakımından ilk ondaki kripto paralar değerlendirildiğinde en iyi performansı son 24 saat içinde yaklaşık %7’lik arıtşla Bitcoin Cash’in (BCH) sergilediğini görüyoruz. Piyasa hacmi bakımından en iyi ikinci kripto olan Ethereum (ETH) %3.50 ve üçüncü kripto olan XRP de %2.96’lık artışla ilerlemeye devam ediyor.Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Borsalar İflas Ederse Yatırımcıların Kriptoları Ne Olur?

Sonraki Haber

Satoshi İle İlgili İlginç Detaylar Ortaya Çıkmaya Devam Ediyor

İlgili Haberler