BIT Mining Kazakistan Operasyonlarını Büyütüyor!

Fatih Çetin

Çin’in en büyük Bitcoin (BTC) madencilik şirketlerinden olan BIT Mining faaliyetlerini denizaşırı ülkelere ve Kazakistan’a kaydırıyor. Çin, uyguladığı baskı politikaları sebebiyle çok sayıda madencilik şirketini farklı ülkelere kaptırıyor. Küresel hash gücünü her geçen gün kaybeden Çin, Bitcoin üretiminin dünyaya yayılmasını sağlayacak.

BIT Mining Yeni Cihazlar Alacak

Çin’den kaçan Bitcoin madencilik şirketi BIT Mining 2500 yeni cihaz siparişi verdi. Bu cihazların tamamı Kazakistan operasyonunda hizmet verecek. Şirket bugün yaptığı açıklamada 6,6 milyon dolar karşılığında 2500 yeni mining cihazı sipariş ettiğini duyurdu.

Şirket Kazakistan’da hal hazırda 4.000’e yakın cihazıyla üretim yapıyor. Şu an üretim yaptığı cihazlar kadarı da yolda ve operasyon merkezine ulaşması bekleniyor. Tam kapasite çalışmanın başlamasıyla birlikte BIT Mining’in hash gücünün 458 petahash’e yükseltmesi bekleniyor.

BIT Mining,  Shenzhen şehrinde hizmet vermesine ve diğer bölgelere nispeten daha az baskı görmesine rağmen Çin’in politikaları sebebiyle ülkeden ayrılmaya karar verdi. Birçok Çinli firma Devlet Konseyi’nin Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi tarafından yaptığı duyuru sonrasında ülkeden ayrıldığı biliniyor.

BIT Mining Kazakistan operasyonlarını genişletiyor

Çin Baskısı Madencileri Kaçırdı

BIT Mining dahil hemen hemen tüm madencilik şirketleri artan düzenleyici risklerinden ötürü ülkeden ayrılma kararı aldı. Daha az baskı kuran ve ucuz enerjiye sahip ülkelere taşınan madenciler durumdan memnun görünüyor. Çin’in madencilerini kaybetmesiyle birlikte Bitcoin üzerindeki hakimiyeti de azalıyor. Her yıl birkaç kez Bitcoin fiyatı Çin FUD’u ile mücadele etmek zorunda kalıyordu. Birkaç yıl içerisinde Çin Bitcoin konusunda daha az söz sahibi hale gelecek.

OKEx ve Huobi gibi borsalar ise Çinli müşterilere hizmet vermemeyi planlıyor. Binance yakın zamanda yaptığı bir açıklamada artık müşterilerine SMS göndermeyeceğini söylemişti. Bu önlem vatandaşların hükümet gözetiminden bir nebze olsun kurtulabilmeleri için alındı.

Kazakistan fırsatı değerlendirerek Bitcoin madencilerine daha uygun bir ortam oluşturmak için çalışıyor. Kazakistan’daki milletvekilleri, yerel bankaların madencilik şirketleri için kripto para birimi işlemlerinde kullanmak üzere hesap açmasına izin veren bir tasarı onayladı. Çin’in en büyük madencilik ekipmanı üreticisi Canaan ise Kazakistan’da üretime başladı. Üstelik cihaz onarım ve üretimi için bir fabrika kurulması da planlanıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Milyarder İş İnsanı, ABD’li Senatörün Kripto Görüşlerini Eleştirdi

Sonraki Haber

Ripple’da (XRP) Dün Yaşanan Artış Bugün de Devam Edebilecek Mi?

İlgili Haberler