BIS’in CBDC Pilot Projesi Tamamlandı ve DeFi’nin Önemi Vurgulandı

Bitcoin Haber

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), CBDC pilot projesini tamamladı. Proje sırasında test edilen merkezi olmayan finans (DeFi) unsurlarının, yeni nesil finansal piyasa altyapılarının temelini oluşturabileceği belirtildi. Ayrıca, otomatik piyasa yapıcıların döviz ticaretini ve mutabakatını basitleştirebileceği ve piyasa verimliliğini artırabileceği ifade edildi.

Projenin otomatik piyasa yapıcılar ve test edilen DeFi unsurlarının sınır ötesi CBDC kullanımını mümkün kıldığı belirtildi. Ancak BIS, merkeziyetsiz finans teknolojilerinin yeni gelişmekte olduğunu ve daha kapsamlı araştırmaların ve deneylerin yapılması gerektiğini vurguladı.

CBDC pilot projesinin sona ermesine rağmen, BIS’in merkezi olmayan finans teknolojilerinin potansiyel fayda ve zorluklarını araştırmaya devam edeceği belirtildi. CBDC pilot programı sona erse de merkeziyetsiz finans teknolojilerine yönelik çalışmaların devam edeceği vurgulandı.

BIS Genel Müdürü Agustin Carstens, hafta içinde CBDC’lere yönelik regülasyon çağrısında bulundu. Carstens, mevcut yasal düzenlemelerin merkez bankalarının CBDC ihraç etmesine veya kullanmasına izin vermediğini ve bunun kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Carstens, ülkelerin yetkili kurumlarının CBDC kullanımı için gerekli yasal çerçeveyi oluşturması gerektiğini ifade etti.

Sonuç olarak, BIS’in tamamlanan CBDC pilot projesi merkeziyetsiz finans teknolojilerinin finansal piyasa altyapısında önemli bir rol oynayabileceğini gösterdi. Bu, merkeziyetsiz finans teknolojilerinin gelişimine yönelik araştırmaların ve çalışmaların devam etmesi gerektiğini belirtti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Coinbase ve Kripto Girişimcileri, Washington’da Kripto Düzenlemeleri İçin Mücadele Ediyor

Sonraki Haber

Bitcoin Kredi Platformu Lend, Ethereum Hizmetini Genişletiyor

İlgili Haberler