Birleşik Krallık Müşterileri PayPal İle Kripto Paralara Erişebilecek

Fatih Uçar

Geçtiğimiz ay başlatılan hizmet artık tüm Birleşik Krallık bölgesine yayıldı. Bugün yapılan açıklamada Birleşik Krallık’ta PayPal müşterilerinin kolayca kripto para alıp satabileceği duyuruldu. Dünyanın en fazla kullanılan mobil finans uygulamalarından olan PayPal bir süredir kripto paralarla alakalı önemli adımlar atıyor. Oluşan pazardan payını almak isteyen şirket pratik çözümler üretiyor.

PayPal İle Kripto Para Satın Alınabilecek

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) ticareti yapabilecek kullanıcılar üyeliklerinde kimlik doğrulaması yapmak zorunda. Amerika’da bir süredir bu alanda hizmet veren şirket Birleşik Krallığa da genişlemiş oldu.

PayPal yetkisi konuyla alakalı şunları söyledi:

“Daha fazla özellik ve işlevsellik sunmaya başlamadan önce müşterilerimizin kripto satın alma, tutma ve satma teklifimizi nasıl kullandığını öğrenmek ve gözlemlemek istiyoruz”.

Bu açıklamaya göre şirketin daha kapsamlı adımlar atacağını anlayabiliriz. Bu ilk aşamada daha fazla kripto seçeneğinin eklenmesi olabilir. Özellikle düzenleyici riskleri sebebiyle PayPal alternatifleri mümkün olduğunca sınırlı tutuyor. Yakın zamanda tüm PayPal müşterilerine bu hizmetin açılması bekleniyor.

İngiliz Bankalar Devre Dışı Kalacak

Bazı bankalar müşterilerinin kripto para borsalarına para göndermesini engellemeye başlamıştı. Aylardır devam eden süreçte bu yasaklar kısmi olarak kalksa da çoğu banka geri adım atmıyor. Elbette bu yasaklara gerekçe olarak kripto para piyasalarının volatil yapısı gösteriliyor. Müşterilerinin güvenliğini sağlamak için bu tarz engellemelere gittiklerini açıklayan banka sayısı artarken durum sandığımızdan karmaşık olabilir. Örneğin yıllık faiz oranları kripto stake platformlarında geleneksel bankalara göre çok yüksek, üstelik bankalar kripto para yatırımlarından para kazanamıyor. Doğal olarak bankaların dışına kaçan milyarlarca dolar bulunuyor. Elbette bu detay bankaların geleceğini de riske ediyor.

HSBC, Barclays ve NatWest bu yönde adım atan bankaların başında geliyor.

Türkiye’de Papara ödemelerinin yasaklanması dışında bu konuda atılmış bir adım bulunmuyor. Bankalar aracılığıyla rahatlıkla kripto para borsalarına para gönderimi ve çekimi yapılabiliyor. Ancak PayPal ile kripto alımı şimdilik Türk vatandaşları için hayal, yıllardır Türkiye pazarında faaliyet gösteremeyen PayPal ülkemizdeki müşterilerine hizmet veremiyor. PayPal 30 Mayıs 2016 tarihinden bu yana Türkiye’de hizmet vermiyor, bu karar BDDK’ya yapılan lisans başvurusunun engellenmesiyle gelmişti.


Total
12
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

“El Salvador’un Bitcoin Hamlesinin Olumsuz Etkileri Anında Görüldü”

Sonraki Haber

En Büyük İki Kripto Para İçin İddialı Tahmin!

İlgili Haberler