Birleşik Krallık, Bitcoin’in (BTC) Bir Yatırım Olup Olmadığını Tartışıyor

Mert Bahçe

Medyaya yansıyan bilgilere göre Birleşik Krallık Parlamento üyeleri, Finansal Yönetim Otoritesi (FCA) CEO’su Nikhil Rathi’ye kripto para birimlerinin yatırım olmadığını, varlıklar bağlamında yatırım ve yatırımcı kelimelerinin kullanılmaması gerektiğini tartıştı.

Birleşik Krallık Kripto Yatırımına Karşı Oldukça Sert

West Worcestershire Muhafakazakar milletveliki Harriet Baldwin, FCA’nın kayıt dışı kripto para işletmeleri listesinin düzenleyicinin kara para aklama karşıtı rejimine engel olabileceğini iddia ederek ileri gitti. Bununla birlikte Baldwin şunları aktardı: “Web siteniz aslında kara para aklamayı önleme amacıyla kayıtlı olmayan kripto varlık işletmelerin bir listesini yapıyor. Yardımcı olması gerekirken aynı zamanda sadece kara para almak isteyen birine de yardımcı olabilir.”

JPMorgan eski çalışanı, FCA’nın kripto ile karmaşık ilişkisinin kripto para işletmeleri tarafından sunulan kara para aklama risklerini denetlemek söz konusu olduğunda Birleşik Krallık’ın yetkili makamıdır. Bunun yanı sıra düzenleyicinin geçen yılki açıklamaları mali suçlardan ziyade tüketicinin korunmasına odaklanmıştı.

FCA’nın Kripto Tutumu

Yılın başında FCA, tüketicilerin kripto paralara yatırım yapmayı seçerse tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları konusunda uyarmıştı. Rathi bu tutumunu eylül ayında ikinci kez yineledi. FCA ayrıca daha önce kripto para tüketicilerinin Finansal Hizmetler Tazminat Planından yararlanamayacağını aktardı.

FCA CEO’su Rathi, milletvekilleriyle yaptığı görüşme sırasında bunu iki katına çıkardı ancak yatırım dilini tamamen terk etmek için aynı coşkuya sahip değil: “Kişisel olarak tüketicilerin yatırım yaparken bu konuda net olmaları adına kripto ile ilgili hiçbir şeyin tazminat hakkı olmaması gerektiğini aktarmam gerekiyor. Kelimelerin ne olması gerektiğini hakkında bir tartışma gerçekleştireceğiz.”


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Çin’in İzleri Silindi: Bitcoin (BTC) Hash Oranında ATH’ye Yaklaşılıyor

Sonraki Haber

Yatırımcılar, Kripto Para Birimi Almak İçin Hisse Senetlerini Satıyor!

İlgili Haberler