Birleşik Arap Emirlikleri Dijital Para Birimi İçin Harekete Geçti! Hedef İlk 10’da Olmak

Fatih Çetin
BAE dijital itibari para birimi için çalışmalarına hız veriyor

Düşük nüfusu yüksek geliriyle dünyanın refah düzeyi en iyi ülkelerinden olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yönetim sistemlerinde blockchain teknolojisini daha aktif kullanmak istiyor. Bununla birlikte ülke, merkez bankasının en iyi düzenleyiciler arasında yer alması için CBDC çalışmalarını hızlandırdı. Hatırlatmakta fayda var ülkenin merkez bankasını sadece 41 yıl önce kuruldu.

BAE CBDC ve Dijitalleşme Yarışında Yerini Aldı

Dijital para birimi için 3 yıllık plan açıklayan Birleşik Arap Emirlikleri 2023-2026 yılları arasında projeyi tamamen hayata geçirmeyi hedefliyor. Üstelik ülkenin dijital para birimleri için bir merkez olması da isteniyor ve bu doğrultuda ciddi çaba harcanıyor. Geçtiğimiz haftalarda Ripple Labs ivedilikle ülkede bölge ofisi açacağını duyurmuştu. Üstelik Ripple Labs Ortadoğu pazarına BAE üzerinden girdi bile yakın zamanda Mısır ile bir anlaşma yapıldı.

Yapay zeka ve big data çözümleriyle blockchain teknolojisini birlikte kullanacak BAE çok fazla alanda bu yeniliği uygulayacak. Örneğin BAE Pass sadece bunlardan biri, vatandaşların finansal katılımını kolaylaştırmak ve elbette takip edebilmek için blockchain tabanlı e-kimlik uygulaması üzerinde bir süredir çalışılıyor.

Hedef İlk 10’a Girmek

Merkez bankası tarafından 15 Temmuz’da “Gelecekteki Beklentiler ve İhtiyaçlar” konulu bir anket başlatacak. Birleşik Arap Emirlikleri’nin ana hedefi tüm ülkede dijitalleşmeyi sağlamak ve hızlı bir şekilde CBDC çalışmalarını başarıya ulaştırarak merkez bankalarının gücünü ispatlamak. Dünyanın en iyi 10 merkez bankası içinde olmayı hedefleyen BAE, bu doğrultuda CBUAE üzerinde yoğun baskı kuruyor.

Daha şimdiden Ortadoğu ülkelerinin birçoğu finansal konularda CBUAE ile ortak çalışıyor. Teknoloji transferi, regülasyon desteği ve daha sayısız konuda CBUAE bölgesel hakimiyetini ilan etti.

Küresel Blockchain Seferberliği Başladı

Her ne kadar BAE özelinde bir konu gibi görülse de dünya üzerinde, CBDC çalışmalarına  devam etmeyen sadece sayılı ülke bulunuyor. Türkiye dahil tüm ülkeler dijital itibari para ve blockchain teknolojisinin kamu hizmetlerine uyarlanması konusunda çaba harcıyor. Yakın zamanda Dünya Bankası CBDC açıklaması yapmış ve ülkeleri buna teşvik etmişti.

Çok yakın bir zamanda Vietnam Başbakanı Phạm Minh Chính daha gelişmiş bir e-devlet projesi için dijital para ve blockchain teknolojisini deneyeceklerini söyledi. Üstelik bu ülkede Bitcoin ve diğer kripto paralar tamamen yasak. Elbette blockchain teknolojisinin bu denli kabul görmeye başlaması onun babası olan Bitcoin’in de üzerindeki baskıyı azaltacaktır.Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Başarılı CEO: “Çin’deki Yasakların Ardından Bitcoin Toparlanması Zaman Alacak”

Sonraki Haber

Ethereum Önemli Direnci Kıramadı: ETH’da Düşüş Ne Kadar Derinleşebilir?

İlgili Haberler