Bireysel Yatırımcılar Kontrole Geçiyor, Kurumsal Yatırımcılar Temkinli

İlayda Peker

Bitcoin’de bir gecede ortaya çıkan keskin satışlar BitMEX işlem platformunda açık pozisyonların yükselmesine yol açtı. Bu da Bitcoin’in bireysel işlemlerinde ciddi bir volatilite görüleceği şeklinde yorumlanıyor.

Bunun yanında açık pozisyonlardaki (OI) bu tırmanış, aynı zamanda Bitcoin’in CME vadeli işlem hacmindeki düşüşle eşzamanlı olarak ortaya çıktı. Bu da bireysel yatırımcıların kurumsal yatırımcılarda olan kontrolü ele almak için işlemler gerçekleştirmeye başladığını gösteriyor olabilir.

Bireysel Yatırımcılar ve Fiyat

Bitcoin fiyatı son birkaç haftadır 7.000 doların üzerine çıkmayı deniyor. Ancak sürekli bir red ile karşılaşıyor. Dün gece de buna benzer bir durum yaşandı ve BTC yine 7.000 dolarlık bölgede red ile karşılaştı. Bu reddinin ardından ortaya çıkan düşüş trendi, BTC‘yi yaklaşık 6.800 dolar civarında kurulan güçlü desteğin altına çekerek birçok analistin yakın vadede kripto para biriminin bir düşüş grafiği çizeceği şeklinde düşünmesine yol açtı.

Bu noktada son düşüşün etkilerini göz önünde bulundurursak dikkat edilmesi gereken önemli bir temel eğilim var: Görünüşe göre, kurumsal düşüşlerden ziyade bireysel yatırımcılar tarafından piyasa yönlendiriliyor…

Blockchain araştırma ve analitik firması Skew’in verilerine göre, BitMEX’te bulunan açık pozisyonlar sadece birkaç saat içinde oldukça yükseldi. İlginç bir şekilde, CME vadeli işlemleri aynı dönemde azaldı ve bireysel yatırımcılar kontrolü ele almaya başladıkça kurumsal yatırımcılar daha temkinli davranmaya başladı.

Volatilite ve Ayılar

Gene bakış açısına göre kurumsa yatırımlar yukarı yönlü fiyat hareketlerini tetiklerken, birey yatırımlar her iki yönlü fiyat hareketlerini tetikleyebilir. Dolayısıyla analistlere göre eğer Bitcoin’in üzerindeki açık pozisyonlar artmaya devam ederse daha büyük hareketler görülebilir.

Bu durum zaman zaman ayıların volatiliteyi sevdiği ve böyle bir durumda kontrole geçebilecekleri şeklinde de yorumlanabilir.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Yatırım Danışmanı: “XRP Fiyatı Organik Olarak Artamaz”

Sonraki Haber

FBI Kriptolarla İlgili Suçların Salgın Dolayısıyla Artacağını İfade Etti

İlgili Haberler