Bir Ülkenin Daha Rezerv Bankası Başkanı Kripto Paraları Eleştirdi

İlayda Peker

Güney Afrika merkez bankası başkanına göre, dijital para birimleri bir para birimini tanımlayan üç kriteri karşılamıyor. Güney Afrika Rezerv Bankası başkanı Lesetja Kganyago yaptığı son açıklamalarda, kripto para sektör için düzenlemeler yapılması çağrısında bulundu.

Güney Afrika ve Kriptolar

Güney Afrika, 2021 Chainalysis Küresel Kripto Benimseme Endeksi’ne göre lider Kenya, Nijerya ve Togo’nun arkasında yer alan dijital para biriminin benimsenmesinde kıtanın liderlerinden biri. Ülke ayrıca, Bitcoin SV cüzdanı Centbee ve VALR gibi borsalar tarafından yönetilen, bölgenin en büyük dijital para birimi girişimlerine ev sahipliği yapıyor.

Ancak bu benimsemeye rağmen, ülkenin merkez bankası başkanı dijital para birimlerinin para birimi olmadığına inanıyor. Yakın tarihli bir röportajda Kganyago kripto para birimlerinin, daha ziyade varlık olduklarını belirtti.

Buna ek olarak Kganyago, bir para biriminin karşılaması gereken üç kriteri özetledi; bunlardan ilki, kabul edilebilir bir değişim aracı olması gerektiği. Aynı zamanda bir değer saklama aracı olarak kabul edilmeli ve üçüncü olarak bir hesap birimi olmalıdır.

Kganyago konuyla ilgili açıklamalarında, “Bir kripto para birimi bir değer deposudur. Bir değişim aracıdır, ancak genel olarak kabul edilmez. Sadece onu benimseyenler tarafından kabul edilir” sözlerini kullandı.

Kripto Para Benimsenmesi

Lesetja’nın eleştirisi, Güney Afrikalıların Centbee tarafından sunulan öncü hizmetlerin liderliğinde günlük ödemeler için dijital para birimlerini kullanmaya başladığı bir zamanda geldi.

Johannesburg merkezli start-up, kullanıcıların Bitcoin SV’lerini (BSV) normal kullanım süresi satın alma, elektrik faturalarını ödeme, Uber yolculukları için ödeme yapma, Netflix ve Apple Music gibi çevrimiçi abonelikler ve daha fazlası gibi günlük ihtiyaçlar için harcamalarına olanak tanıyor. Centbee ayrıca BSV’lerini Güney Afrika randı’na dönüştürmesi gerekenler için bankadan para çekme işlemlerini de entegre etti.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Binance ve Güney Afrika Piyasa Düzenleyicisi Gerginliğinde Yeni Gelişme!

Sonraki Haber

İtalyan Futbol Devinden Kripto Para ve Blockchain Adımı

İlgili Haberler