Bir Ülke Daha Kripto Para Birimlerine Engel Getirdi!

İlayda Peker

Kripto para birimleri uzun zamandır ülkelerin radarında. Bazı ülkeler kripto para birimlerini tamamen serbest bırakıyor, bazıları düzenlemeler getirmeye çalışıyor, birkaçı yasal para birimi olarak tanıyor ve bazıları da kripto para birimlerini yasaklıyor. Kripto para birimlerini yasaklama yönünde adımlar atan son ülkenin ise Tayland olduğunu görüyoruz.

Tayland’dan Engelleyici Hamle

Elde edilen son bilgilere göre Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tayland’da kripto para ödemelerinin 1 Nisan’dan itibaren yasaklanacağını duyurdu.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, fiyat volatilitesinin, müşteri güvenliği eksikliğinin, kara para aklama ve siber hırsızlık risklerinin kripto para birimlerini ödemeler için yasaklama kararına yol açtığını söyledi.

Yapılan açıklamalara göre vatandaşların 1 Nisan’dan itibaren mal ve hizmetler için ödeme yapmak amacıyla kripto para kullanmalarına izin verilmeyecek olsa da, işletmelerin kripto ödemelerini aşamalı olarak kaldırmak için bahsi geçen tarihten itibaren 30 günleri var.

Bunlara ek olarak yapılan açıklamalarda, kripto işletmelerinin kripto ödemelerini tanıtmasına veya reklamını yapmasına da izin verilmeyeceği ifade ediliyor.

Öte yandan Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu halkın tepkisini takiben kripto varlıkları üzerinde %15 vergi planlarını geri çektikten sonra kripto para birimi endüstrisi son zamanlarda Güneydoğu Asya ülkesine karşı olumlu bir tavır aldı. Ancak 2021’de Tayland, memecoin’lerin, non fungible token’ların (NFT’ler) ve sosyal token’ların da işlemlerini yasakladı.

Türkiye’de Kriptoların Durumu

Ülkemiz, kripto para birimlerini düzenlemek isteyen tarafta yer alırken geçtiğimiz aylarda kripto para birimlerinin mal ve hizmet alım satımlarında yasaklandığını gördük. Ancak son zamanlarda Türkiye, kripto para birimlerinin nasıl düzenleneceği konusunda önemli çalışmalar yapıyor ve sektör temsilcileri ile görüşmeler sürüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

FED Başkanının Kriptolar ve CBDC’ler İle İlgili Açıklamaları

Sonraki Haber

Kriptolara İlgi Artıyor: Almanların Büyük Kısmı Kriptolara İlgili!

İlgili Haberler