Bir Şirket Daha 5AMLD Düzenlemeleri Sebebiyle Avrupa’yı Terk Ediyor

İlayda Peker

The Block’un haberine göre şu anda pazar payı ile ikinci en büyük gözetimsiz (non-custodial) kripto para borsası olan KyberSwap, Malta’dan İngiliz Virgin Adaları’na (BVI) taşınıyor. KyberSwap tarafından Perşembe günü kayıtlı kullanıcılarına gönderilen e-postada, bu hamlenin 10 Ocak’ta yürürlüğe giren Beşinci Para Aklama ile Mücadele Direktifi’ne (5AMLD) yanıt olarak atıldığı belirtiliyor.

KyberSwap Taşınıyor

Avrupa Birliği tarafından ortaya konulan ve bahsi geçen yönergeler, AB kripto şirketlerinin müşterinizi tanıyın (KYC) önlemlerini almasını ve şüpheli müşteri faaliyetlerini bildirmesini gerektiriyor. Dolayısıyla AB’de faaliyet göstermek isteyen kripto para şirketleri artık gerekli kayıtları tutmak ve fonların kaynağı hakkında gerektiğinde bilgi vermek zorunda. Kripto firmaları aynı zamanda uyumluluğu denetlemek ve personelini kara para aklama karşıtı (AML) gereklilikler konusunda eğitmek için birini atamak zorundalar.

Bunun yanında KyberSwap şu anda Malta’da faaliyet gösteriyor ve gönderilen e-posta’ya göre 24 Ocak’ta BVI’ye taşınacak. Borsa yaptığı açıklamalarda “yeni düzenlemelerin yatırımcıların çoğunluğu için hem düzenleyici hem de maliyet açısından çok yüksek bir engel oluşturacağını” ifade etti ve faaliyetlerin BVI’den yürütülmesine karar verdiğini açıkladı.

Ayrıca yapılan açıklamalara göre sonuç olarak, KyberSwap artık Malta merkezli Kyber Network International Limited tarafından işletilmeyecek ve BVI’de kurulmuş ve yerleşik bir kardeş şirket olan KYRD International Limited tarafından işletilecek. Bunun yanında yapılan açıklamalarda KyberSwap ekibinin ve liderliğinin aynı kalacağını ifade etti.

Öte yandan 5AMLD kurallarını sebep göstererek Avrupa’dan çekilen tek kripto işletmesi de KyberSwap değil. Örneğin, kripto türev platformu Deribit Hollanda’daki işletmesini kapatarak 10 Şubat’tan itibaren Panama’da faaliyet göstermeye başlayacağını belirtmişti


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kanadalı Kripto Borsaları Menkul Kıymet Düzenlemelerine Dahil Oluyor

Sonraki Haber

Dünya Kriptolar Konusunda Üçe Bölündü: Pozitifler, Negatifler, Çekimserler

İlgili Haberler