Bir Davada Kripto Para Birimlerinin Menkul Kıymet Olmadığına Karar Verildi

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre bir Connecticut jürisi, kripto para birimleriyle bağlantılı dijital varlıkların, bir savunma avukatının dünyada ilk kez dile getirdi bir karar ile menkul kıymetler olmadığını tespit etti.

“Kriptolar, Menkul Kıymet Değil”

GAW Miners yatırımcısı Stuart Fraser, Pazartesi günü ZenMiner LLC tarafından ortaklaşa yürütülen bir operasyonda sorumluluktan kurtuldu. Davalının temsilcilerinden biri olan Hughes Hubbard & Reed LLP’den Daniel Weiner, Law360’a “Bu, bir jürinin kripto para ürünlerinin menkul kıymet olup olmadığını ele aldığını bildiğimiz ilk dava” dedi.

GAW Miners aleyhindeki dava, kurucu ortak Homero Joshua Garza’nın elektronik dolandırıcılıktan suçlu olduğunu kabul ettiği 2017’den beri devam ediyor. Bu, GAW’da %41’lik bir yatırımcı olan Fraser’ı davadaki tek sanık olarak kalmasına sebep olmuştu.

Başlangıçta GAW, fiziksel madencilik donanımı sattı, ancak kısa süre sonra müşterilerin madencilik donanımlarını çevrimiçi olarak kontrol etmelerine izin verdiği iddia edilen uzaktan yönetim yazılımı sunmak için ZenMiner ile birlikte çalıştı.

Davacılara göre, iki şirket hiçbir zaman başlangıçta iddia ettikleri kadar ekipmana sahip olmadılar. Davanın başlarında hem GAW hem de ZenMiner suçlu olarak görüldü.

Dava Detayları

Müşterilerin siparişlerini yerine getiremeyen iki şirket, müşterilerine şirketin kripto madenciliği kârlarından pay alma hakkı veren “hashlet sözleşmeleri” başlattı.

Bununla birlikte, 2017’de GAW’ın, bilgi işlem merkezlerinde gerçekte olduğundan çok daha fazla işlem gücü değerinde hashlet sattığı tespit edildi. Bunun yerine şirket, eski müşterilere ödeme yapmak için yeni müşterilerden gelen parayı kullanıyordu.

Jüri, “hashpoints” adı verilen senetleri, “Paycoin” adı verilen tokenler ve “Hashstakers” adı verilen dijital cüzdanlar dahil olmak üzere GAW’ın dört ürününden hiçbirinin kayıt dışı menkul kıymet olarak değerlendirilmediğine karar verdi. Fraser’ın da sorumlu olmadığı tespit edildi.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Garza’ya karşı önceki davasında hashlet’leri menkul kıymetler olarak tanımlasa da, Fraser aleyhindeki en son davadaki jüri, müşterilerin hashlet’lerini aktif olarak kontrol ettiğini, yani pasif bir yatırım olarak kabul edilemeyeceğini tespit etti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Kasım Ayında Beklendiği Gibi Artış Performansı Sergileyebilecek Mi?

Sonraki Haber

Çin, Dijital Yuan Kullanılan İlk Kara Para Aklama Olayını Tespit Etti!

İlgili Haberler