Bir CEO Daha Kripto Parayla Kara Para Aklama İle Suçlanıyor

İlayda Peker

Ortaya çıkan son haberlere göre kripto cüzdan sağlayıcısı DropBit‘in CEO’su Larry Dean Harmon, darknet işlemleri için 311 milyon dolarlık Bitcoin ile kara para aklama iddiasıyla suçlanıyor.

Kara Para Aklama İddiası

Çarşamba günü yapılan açıklamalarda, federal yetkililerin Aralık ayında 36 yaşındaki Harmon’ı suçladığı ve para aklamak için komplo kurmak, lisanssız bir para transfer işini yönetmek ve para transferlerini lisanssız bir şekilde gerçekleştirdiği iddiasıyla tutukladı.

Bunun yanında Harmon, 2017’de kapanan ve darknet piyasası olarak bilinen AlphaBay aracılığıyla yasadışı uyuşturucu satmakla da suçlanıyor.

Öte yandan 2014-2017 yılları arasında Harmon’in Helix adlı karıştırma servisi aracılığıyla en az 354.468 Bitcoin (o zaman için 311 milyon doların üzerinde) ile para akladığı iddia ediliyor.  Bu Bitcoin’ler bugünün fiyatlarıyla 3.7 milyar doların üzerinde bir değere sahip…

Federal savcılar yukarıda belirtilen suçlamalar sebebiyle milyonlarca dolarlık cezanın yanı sıra Harmon’ın tüm mal varlığına el konulmasını talep ediyor.

DropBit Çalışmaya Devam Edecek

Kripto podcast sunucusu Peter McCormack Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Harmon’ın kardeşi Gary Harmon ile bir görüşme gerçekleştirdiğini ve “tüm mal varlığına el konulsa bile kaçış riski olduğunu için tutuklanma kararı çıkarıldığını” ifade etti.

Bunların yanı sıra McCormack, DropBit’in çalışmaya devam etmesini beklediğini dile getirdi. Çünkü Gary Harmon ve uygulamanın geliştiricileri fonları kullanmaya devam ediyor.

Tüm bunların yanında 2018 yılında %0.4 olan kripto paraların suç faaliyetlerinde kullanım oranının 2019 yılında %0.8’e çıktığı ifade edilmişti. Ancak bu oranın hala %1’in altında olduğunu ve nakit ile bu işlemlerin çok daha fazlasının gerçekleştirildiği ortaya çıkmıştı.

Kaynak: The Block

 Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Visa İşlem Ücretleri Artarken Bitcoin İşlem Ücretleri Aynı Kaldı

Sonraki Haber
Conceal Network CCX Nedir

CCX Coin Nedir?

İlgili Haberler