Binance’te Bir Dolandırıcılığın daha Failleri Yakalandı!

İlayda Peker

Binance Çarşamba günü yaptığı açıklama ile bir Binance Smart Chain (BNB) projesi olan Wine Swap’ın exit scam saldırısından 344.000 dolarlık fonun başarılı bir şekilde geri kazanıldığını kamuoyuna duyurdu.

Wine Swap Olayı

Ortaya çıkan bilgilere göre Wine Swap, 13 Ekim’de piyasaya sürülen ve Uniswap’e benzer otomatik bir piyasa yapıcı platformuydu. Proje, lansmandan sonraki bir saat içinde Wine Swap’ın yaratıcıları tarafından derhal platformdan çekilen 345.000 dolar değerinde fon topladı.

Fonlar daha sonra Binance Smart Chain’den çıkarılması için birkaç yöne gönderildi. Çoğunluk Ethereum blok zincirine takas edildi. Ancak elde edilen bilgilere göre fonların bir kısmı da Binance’in merkezi borsasına ve diğer farklı iki borsaya gönderildi. Binance yaptığı açıklamada bu fonların derhal dondurulduğunu söyledi.

Yapılan açıklamalara göre Binance ekibi daha sonra on-chain analiz yoluyla Wine Swap’ın yaratıcılarını belirleyebildi.  Wine Swap‘ın yaratıcıları ise yakalandıklarını öğrenince parayı iade ettiler.

Bunlara ek olarak dolandırıcı olduğu iddia edilen kişilerin bir kısmını başka token’lara dönüştürdükten sonra paranın orjinal değerlerinde iade edilmesi bekleniyor.

Aslında hikaye, dForce veya bZX’in Eylül hack’i gibi DeFi hack’lerinden çok da farklı değil. Her durumda, failler on-chain analizler veya diğer dış faktörler yoluyla yakalandı.

Ancak bunların yanında Binance, Binance Smart Chain üzerindeki fonları dondurarak bile kontrol edemeyeceğini savunuyor. Yapılan açıklamalara göre sadece borsaya giren fonlar şirketin kontrolü altında.

Dolandırıcılar Kaçabilir Mi?

Yapılan açıklamalara göre bu olay, Binance Smart Chain‘deki bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcıların, bazı merkezi olmayan köprüleme seçeneklerini kullanarak yakalanmaktan nasıl kaçınabileceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, Akıllı Zincir ekosistemi sessizliğini koruyor: Binance, BNB hissesi aracılığıyla doğrulamayı büyük ölçüde kontrol ediyor ve köprüler, on-chaib takibi desteklemek için yararlı bir dar nokta sunuyor gibi görünüyor.

Binance Smart Chain, borsa tarafından başlatılan akıllı sözleşmeli bir Blockchain olarak tanımlanıyor. Ethereum Sanal Makinesi ile tamamen uyumlu ve Binance CEO’su Changpeng Zhao tarafından “merkezi olmayan finans” olarak adlandırılan şirketin yaklaşımının bir parçası olarak  değerlendirilmeli.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) 100 Gündür 10.000 Doların Üzerinde!

Sonraki Haber

Ethereum (ETH) 2.0’ın Tarihi Belli Oldu: Piyasa Bu Haberle Artışa Geçti

İlgili Haberler