Binance ve Kripto Piyasaları Üzerindeki Etkisi

Bitcoin Haber

Binance borsasının ABD Adalet Bakanlığı tarafından soruşturma altında olduğu iddiası, kripto dünyasındaki en büyük yapısal problemlerden biri olarak değerlendirilip, beklenen boğa sezonunu bile engelleyebilecek bir olay olarak görülüyor. Bloomberg’in raporuna göre, Adalet Bakanlığı yetkilileri kripto piyasalarında çöküşleri ve mağduriyetleri önlemek için bir uzlaşmaya daha yakın oldukları belirtiliyor. Ancak Binance yetkilileri konu hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Binance’nin suçlamaların askıya alınması ve 4 milyar dolarlık ceza karşısında pazarlar için gerçekten olumlu bir durum olup olmadığı tartışılıyor. Eski bir SEC yöneticisi olan John Stark, DPA (Deferred Prosecution Agreement) olasılığının şaşırtıcı olduğunu ve detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini düşünüyor.

DPA, ABD’de suç soruşturması altındaki hedeflerin, mahkeme onayıyla DPA’nın emirlerine uymayı taahhüt ederek cezai suçlamalardan kaçınmalarını sağlayan mekanizmalardır. HAGB (Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması) ile benzerlik gösterir ve deneme süresi 2-3 yıl olarak bilinir. DPA sürecinde, sanık suçlamaları kabul eder ve suçlamalar 2-3 yıl süreyle askıya alınır.

Adalet Bakanlığı, DPA’yı tercih etme sebepleri arasında kurumsal bir şirketin çöküşünün engellenmesi veya küresel finans piyasalarına ve masum üçüncü taraflara zarar verilmesinin önlenmesi bulunuyor. Binance, DPA sürecinde şeffaflık ve düzenleyicilere detaylı finansal raporlar açma konusunda hazır mı bilinmiyor.

Binance için DPA sürecinin riskli olabileceği, detaylı ve kapsamlı suç kabul listeleri hazırlaması ve bu süreçte SEC ve CFTC davalarında yıkıcı olmayacak suçları kabul etmesi gerektiği dile getiriliyor. Binance’in 4 milyar dolarlık bir cezayı ödeyebilecek rezervlere sahip olup olmadığı ise belirsizliğini koruyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Balinaları XRP Piyasasında Büyük Hareketler Yapıyor

Sonraki Haber

Kripto Piyasasında APE Coin İçin Mega Ralli Beklentisi

İlgili Haberler