Binance ve Güney Afrika Piyasa Düzenleyicisi Gerginliğinde Yeni Gelişme!

Fatih Uçar

Güney Afrika kısa süre önce Binance borsasına bir uyarıda bulunmuştu. Buna karşılık olarak Binance ülkenin Mali İstihbarat Merkezi ile yakın temasını koruduğunu duyurmuştu. En popüler kripto para borsası yaptığı açıklamada ülkenin ana düzenleyicisinin Mali İstihbarat Merkezi olduğunu ima etmiş ve açıklama yapan FSCA’yı bir nevi dikkate almamıştı.

Binance Uyarıya Cevap Verdi

Binance, dün yaptığı açıklamada ülkenin yasalarına saygı duyduğunu ve yerel düzenleyicilerle uyum içinde çalıştığını söyledi. Kendini savunan borsa Mali İstihbarat Merkezi ile yakın temasını gerekçe göstererek FSCA’nın yetkisiz olduğunu ima etti.

FSCA için Güney Afrika‘daki “kripto ile ilgili yatırımları” düzenleme yetkisine sahip olmadığını savunan Binance ülkedeki blockchain eğitimini desteklemek için Binance South Africa Telegram grubunu kullandıklarını kabul etti. Bu grupta herhangi bir finansal tavsiye vermediğini ve yönlendirme yapmadığını savunan borsa iddialara karşı çıktı.

Binance FSCA İle İletişime Geçti

FSCA ile iletişime geçen Binance, kurumun yaptığı uyarıda hatalar olduğunu düşünüyor. FSCA yaptığı açıklamada vatandaşlarını Binance Group aracılığıyla yapacakları yatırımlara karşı dikkatli olmaya çağırmıştı.

Binance FSCA ile iletişime geçtikten sonra aşağıdaki açıklamayı yaptı.

Binance, müşterilerin kimliklerinin belirlenmesi ve doğrulanması, kayıt tutulması ve şüpheli veya olağandışı işlemlerin bildirilmesi ile ilgili FIC Yasası yükümlülüklerine uyar.” 

Kripto paralara karşı soğuk olan Güney Afrika, yakın zamanda kripto varlıklarla alakalı duruşunu değiştireceğini açıklamıştı. Temmuz ayında kademeli regülasyonların geleceğini duyuran Güney Afrika ulusal bir çalışma grubu oluşturdu. Ancak FSCA kripto paralarla alakalı daha katı düzenlemeler yapılması gerektiğini savunuyor. Kripto paraların dolandırıcılığa kapı araladığını savunan kurum hükümetin ve Güney Afrika devletinin zıddına açıklamalar yapabiliyor.

Elbette Binance için yapılan ilk uyarı bu değil birçok yerel düzenleyici bu konuda adımlar attı. İtalya, Malezya, Polonya, Almanya, Birleşik Krallık, Cayman Adaları, Tayland, Kanada, Japonya ve Singapur’daki yetkililer Binance konusunda vatandaşlarını uyardı. Yerel düzenleyiciler ile “pazara girmeden önce” gerekli uyum şartlarını “büyük ölçüde” görüşmeyen Binance bu noktadaki hatasını kabul ediyor. Küresel çapta düzenleyicilere uyum için özel bir ekip oluşturuldu ve her geçen gün yeni personeller istihdam ediliyor. Ancak birçok ülke bu adımların ulusal pazarlarına girdikten yıllar sonra gelmiş olmasını tepkiyle karşılıyor. Binance CEO’su CZ yoğun baskıyı göğüslemek için kendi yerine yeni bir CEO atanabileceğini bile duyurmuştu.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Dünyanın En Büyük Merkezsiz Borsası Soruşturma Altında!

Sonraki Haber

Bir Ülkenin Daha Rezerv Bankası Başkanı Kripto Paraları Eleştirdi

İlgili Haberler